Jeżeli nie chcesz spędzić życia mieszkając w komórce na miotły - przyjdź
Jeżeli nie chcesz spędzić życia mieszkając w komórce na miotły – przyjdź
Mieszkanie / Flickr, autor: Stylva, licencja: CC BY-SA 2.0

Takim hasłem organizacje lokatorskie zachęcają do wzięcia udziału w spotkaniu poświęconym młodym ludziom na rynku mieszkaniowym. Polepszenie wiedzy o prawach lokatorskich to jeden z celów spotkania. Odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim 26 października.

Tragiczna sytuacja mieszkalnictwa

Według statystyk 53% młodych Polaków mieszka z rodzicami. To nie kwestia kulturowa, ale braku możliwości zakupu bądź wynajmu mieszkania. Młodzi, którzy są na początku swojej ścieżki zawodowej zarabiają mniej. Nie mają więc zdolności kredytowej a najem pochłania większą część dochodu, co wpływa na decyzje pozostania w domu rodzinnym.

Sytuacja ta jest złą wiadomością także dlatego, że Polacy mieszkają w przepełnionych mieszkaniach. Średnia liczba pokoi na osobę jest jedną z najniższych w całej Unii Europejskiej. To wpływa na komfort życia, samopoczucie psychiczne i na decyzje o założeniu rodziny. I potwierdzają to statystyki, gdyż poziom psychiczny Polaków pogarsza się z roku na rok, a dane demograficzne są coraz niższe.

Spotkanie dla młodych

W celu uświadamiania a także organizowania się młodych ludzi zainteresowanych kwestiami mieszkaniowymi naprzeciw wychodzą organizacje lokatorów – Akcja Lokatorska wraz z Studencką Inicjatywą Mieszkaniową organizują spotkanie „Młodzi kontra rynek mieszkaniowy”, które odbędzie się 26 października na Uniwersytecie Wrocławskim.

Na spotkaniu przedstawione będą sposoby jak radzić sobie na dzisiejszym, trudnym, rynku mieszkaniowym. Ma także służyć poprawie wiedzy młodych osób o kwestiach związanych z najmem, o tym jakie prawa im przysługują oraz jak mogą radzić sobie z nieuczciwymi wynajmującymi.

Jednocześnie na spotkaniu będzie można podzielić się swoimi doświadczeniami: „Chcemy poznać Wasze doświadczenia z wynajmem mieszkań, wysokimi cenami, nieuczciwymi wynajmującymi, i systemową obojętnością.” – czytamy na oświadczeniu na Facebook.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz też