We Wrocławiu odczytano wiersze prześladowanych Palestyńczyków

Dnia 13 grudnia br. Stowarzyszenie Nomada zorganizowało we Wrocławiu spotkanie pt. „Poczytajmy wiersze palestyńskich poetów, wiersze czasu wojny”. Wydarzenie było otwarte dla wszystkich zainteresowanych poezją i sytuacją mającą miejsce w Palestynie. Na miejscu była redaktorka Faktów i Analiz

W pierwszej części uczestnicy wspólnie czytali wybrane wiersze, przedstawiające oczami lokalnych artystów drastyczne wydarzenia mające miejsce w okupowanym państwie. Wśród przytaczanych autorów znalazła się np. Dareen Tatour – palestyńska obywatelka Izraela, która za sprawą prześladowania politycznego spędziła w więzieniu oraz areszcie domowym aż 2 lata. Zebrani mogli poznać dzieła również w oryginale, słuchając ich odczytu w języku arabskim. Następnie uczestnicy przeszli do dyskusji na temat ludobójstwa prowadzonego przez Izrael w strefie Gazy.

Zwracali uwagę m.in. na dezinformację prowadzoną przez ogólne media, odczłowieczające ginących Palestyńczyków publikując tendencyjne lub nawet zakłamane materiały. Przypominali też o sytuacjach mających miejsce w tamtym rejonie na przestrzeni lat, dzieląc się również własnymi doświadczeniami jako osoby zaangażowane w pomoc od dłuższego czasu, a także stamtąd pochodzące lub mające tam bliskich.

fot. Yana Fedoryak

Kim są organizatorzy?

Spotkanie prowadziła Ilona Witkowska — poetka i pisarka, laureatka Nagrody Specjalnej XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bieriezina 2010 za projekt tomu Splendida realta i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2013 w kategorii debiut roku.

Organizatorem było Stowarzyszenie Nomada, wrocławska organizacja pozarządowa walcząca o prawa człowieka wśród mniejszości etnicznych i religijnych, środowisk migranckich oraz grup wykluczonych.