Chiny wysyłają do Syrii kolejne partie pomocy humanitarnej

Jak donosi agencja informacyjna Xinhua, w poniedziałek 13 lutego do Syrii dotarła druga partia chińskiej pomocy humanitarnej, udzielonej przez RCSC (Chińskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża). Dostawa, w której skład weszły m.in. bawełniane namioty, pakiety pomocy dla rodzin, kurtki termiczne i lekarstwa, przybyła do stolicy Syrii, Damaszku, i, według RCSC, zaspokoi potrzeby nawet 10 000 ofiar — dwie pierwsze partie pomogą łącznie nawet 15 000 ofiarom tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi.

Dzień później, we wtorek 14 lutego strona chińska wysłała kolejną, trzecią już partię pomocy humanitarnej, o jeszcze szerszym zakresie. Zgodnie z informacjami CIDCA (Chińska Agencja Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju), samolot czarterowy wyruszył w stronę Syrii w godzinach porannych i przewoził ok. 30 000 apteczek, 10 000 bawełnianych płaszczy, 300 bawełnianych namiotów, 20 000 wełnianych koców i 70 000 pieluch dla dorosłych, a także sprzęt ratownictwa medycznego, w tym wentylatory, urządzenia do znieczulenia, koncentratory tlenu i chirurgiczne lampy bezcieniowe. Samolot przybył do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Damaszku 15 lutego.

Chiny są jednym z najbardziej zaangażowanych w pomoc Syrii i Turcji państw świata. Jak poinformowała rzeczniczka chińskiego MSZ, ChRL przekaże Syrii pomoc humanitarną w wysokości 30 mln Juanów (4,4 mln dolarów amerykańskich), a połowa tej sumy zostanie dostarczona w formie gotówki i najpotrzebniejszych materiałów. Rządowi Turcji zostanie zaś udzielona pomoc o łącznej wartości 40 mln Juanów. W środę 8 lutego na tereny dotknięte trzęsieniem ziemi dotarł także 82-osobowy zespół ratowników z Chin — jak informują chińskie media, do Turcji planuje również wyjazd ok. 50 grup ratowniczych organizacji pozarządowych.

Strona chińska odpowiedzialnością za skalę syryjskiej katastrofy humanitarnej obarcza m.in. Stany Zjednoczone, które swoją polityką sankcji, jak twierdzą Chińczycy, ograniczyły Syrii możliwości przygotowania się na klęskę żywiołową i walki z jej skutkami.

13 lutego rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin mówił:

„Rząd USA powinien natychmiast znieść jednostronne sankcje nałożone na Syrię, zamiast robić polityczny pokaz ich ‘’tymczasowego złagodzenia’’. Stany Zjednoczone od wielu lat nieprzerwanie interweniują na terytorium Syrii i nakładają nielegalne jednostronne sankcje na Syrię, co poważnie pogłębia kryzys gospodarczy i pogarsza warunki życia ludności tego kraju, znacznie osłabiając jego zdolność do radzenia sobie z klęskami żywiołowymi”.