Coraz więcej pracowników zmaga się z przepracowaniem i stresem

Największy ciężar inflacji spada na barki zwykłych ludzi pracy. Pogarszając się sytuacja ekonomiczna, inflacja, a także następuje wzrost cen kosztów utrzymania. To powoduje wśród polskich pracowników chęć podjęcia dodatkowej pracy w celu zwiększenia swoich środków utrzymania. Jednak wielu pracowników zapomina, jak niekorzystnie przepracowanie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne.

W bieżącym roku do Kodeksu Pracy zostały wprowadzone zapisy związane z unijną dyrektywą work-life balance. Jak wskazuje dr Patryk Kuzior, adiunkt w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, prawo pracy ma przede wszystkim zapobiegać przepracowaniu oraz zapewnić równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Druga strona medalu jest taka, że w związku z wprowadzeniem unijnej dyrektywy pracownik ma prawo na podjęcie dodatkowej pracy na kolejny etat.

Zdrowotne konsekwencje nadmiaru pracy

Z przepracowaniem wiążę się wypalenie zawodowe. Jak wskazuje Magdalena Włastowska, ekspert ds. rozwoju biznesu W&W Consulting, za wypaleniem zawodowym wiążą się takie konsekwencje jak zmęczenie psychiczne i fizyczne. Pracownicy dotknięci wypaleniem zawodowym w miejscu pracy są rozproszeni, bardziej podatni na wypadki, urazy ich reakcje są spowolnione oraz negatywnie może to wpłynąć na relacje pomiędzy innymi pracownikami.

Nie jest to oczywiście wina pracownika, to sytuacja ekonomiczna a w szczególności spadek realnej płacy spowodowała chęć podjęcia dodatkowej pracy wśród polskich pracowników. Przy rosnących cenach artykułów spożywczych, kosztów utrzymania płaca polskiego pracownika ledwie starcza na przeżycie.

A czy ty doświadczyłeś wypalenia zawodowego bądź przepracowania? Podziel się opinią w komentarzu!