GUS: wzrost bezrobocia w Polsce. Prognozy mówią o 6% na koniec roku.

Gospodarka

Powiatowy Urząd Pracy w Mońkach / Wikimedia Commons, autor: Henryk Borawski, licencja: CC BY 3.0

Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek informację o liczbie bezrobotnych zarejestrowanych w Polsce oraz stopę bezrobocia według statystycznego podziału kraju. Z danych GUS wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec stycznia 2023 r. wyniosła 857,6 tys., wobec 812 tys. na koniec grudnia 2022 r., oznacza to wzrost o 45,3 tys. Stopa bezrobocia wzrosła do 5,5 proc z 5,2 proc. W grudniu 2022 roku.

Gdzie największe a najmniejsze zarejestrowane bezrobocie?



Największe bezrobocie odnotowano w makroregionie wschodnim, gdzie zarejestrowanych bezrobotnych było 165,tys a stopa bezrobocia wzrosła o 8,6 proc. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w makroregionie województwa mazowieckiego wyniosła 121 tys. osób a stopa bezrobocia wyniosła 4,4 proc. Najniższa stopa bezrobocia była w województwie wielkopolskim, gdzie wyniosła 3,1 proc, a najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim 9,3 proc.



Co sądzą ekonomiści o wzroście bezrobocia?

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego twierdzą, że głównym czynnikiem wzrostu stopy bezrobocia były efekty sezonowe. W styczniu słabł popyt na pracę w częściach sektorów takich jak budownictwo czy turystyka. Według szacunków, po wykluczeniu wpływów efektów sezonowych, stopa bezrobocia w styczniu wzrosłaby nieznaczenie do 5,25 z 5,19 proc w grudniu, a sytuacja rynku pracy nie ulegnie pogorszeniu. Według prognoz, na koniec roku stopa bezrobocia nie powinna przekroczyć 6 proc.



Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.