Inicjatywa Pracownicza zorganizowała spotkanie dla młodych osób o rynku pracy

11 maja odbyło się spotkanie zorganizowane przez Inicjatywę Pracowniczą dla młodych ludzi, którzy dopiero co wkraczają na rynek pracy. Wydarzenie zorganizowano w Uniwersytecie Wrocławskim. Podczas wydarzenia omówiono takie tematy jak umowy „śmieciowe”, wyzyskiwanie mniej doświadczonych pracowników oraz podstawowe prawa pracy.

Przedstawiciele Dolnośląskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej podkreślali potrzebę zmiany aktualnej struktury na rynku pracy i przejścia z umów zlecenie i umów o dzieło na umowy o pracę, które zapewnią pracownikom stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia.

fot. Aleksander Pytlak

Według danych z gov.legalis.pl, w 2020 roku od 20 do 30% zatrudnionych Polaków pracowało na umowach czasowych i cywilnoprawnych, co umieszcza Polskę na jednym z najwyższych wskaźników nieprawidłowego zatrudnienia wśród krajów europejskich. Porównane zostały cechy obu rodzajów umów.

Na spotkaniu wyświetlano również prezentację, która dopełniła treść spotkania. Mówiono również o tym, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji - takich jak spóźniające się wypłaty czy całkowity brak wynagrodzenia. Organizatorzy spotkania poruszyli również temat pracy na czarno.

fot. Aleksander Pytlak

Temat pracy na czarno jest powszechny, o tym mówią badania. Co szósty Polak (16%) pracuje bez umowy - wynika z analizy dla ciekaweliczby.pl. Najwięcej osób pracujących „na czarno” to wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (18%), a najwięcej takich osób to młodzi ludzie w wieku 18-24 lat.

Na pracę bez umowy przyznaje się również 22% osób w wieku 25-34 lat oraz 20% osób w wieku 35-44 lat, natomiast najmniej takich osób jest w grupach powyżej 45 roku życia (9% i 6% odpowiednio).

Podczas spotkania uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami, które często ujawniały powszechne lekceważenie pracodawców wobec młodych pracowników. Wymieniano także wskazówki dotyczące poszukiwania odpowiedzialnych pracodawców. Spotkanie zakończyła owocna wymiana myśli.