Intel wycofuje się z sankcji na Rosję i pozwala rosyjskim użytkownikom na pobieranie sterowników i oprogramowania ze swojej strony

Media rosyjskie poinformowały w ubiegłym tygodniu, że Intel udostępnił z powrotem swoją stronę internetową z plikami, gdzie użytkownicy mogą pobierać oprogramowanie i sterowniki.

Firma powiedziała, że nadal przestrzega przepisów eksportowych i sankcji, a otwarcie dostępu do plików jest w celu realizacji obowiązków gwarancyjnych. Częściowe ograniczenia, które wynikały z praktyk firmy Intel - aby zablokować rosyjskim użytkownikom dostęp na stronę, ciągną się już od dawna.

„Intel nadal przestrzega wszystkich przepisów eksportowych i sankcji w krajach, w których prowadzi działalność. Obejmuje to przestrzeganie amerykańskich i sojuszniczych sankcji oraz kontroli eksportu nałożonych na Rosję i Białoruś. [Ale] dostęp do zasobów, które zaspokajają potrzeby w zakresie aktualizacji sterowników (w tym Intel Download Center i Intel Download Support Assistant) jest częścią zobowiązań gwarancyjnych Intela” — przekazuje oficjalny komunikat Intela.

https://twitter.com/max_lytvyn/status/1614320306478534657 Wygląda na to, że @intel i @Microsoft po cichu wspierają swoje produkty w Rosji, pomagając reżimowi przedłużyć tamtejsze ludobójstwa — pisze współzałożyciel Grammarly.

W zeszłym tygodniu w rosyjskich mediach informowano, że oficjalna strona Intela jest zablokowana dla rosyjskich użytkowników od 25 lutego 2022 roku. To zmieniło się jednak do czasów decyzji Intela, kiedy ponownie udostępniono rosyjskim użytkownikom dostęp do oprogramowania z oficjalnych źródeł.

Od niecałego tygodnia, strona zaczęła się ponownie ładować bez konieczności wykorzystywania oprogramowania VPN, co spowodowało, że rosyjscy użytkownicy ponownie mają możliwość pobierania sterowników i oprogramowania produktów firmy.

Do sprawy w sposób krytyczny odniósł się współzałożyciel firmy Grammarly, znanej jako platformy internetowej przeznaczonej dla pisarzy i autorów tekstów, dostarczając narzędzie do sprawdzania błędów gramatycznych. Firma Grammarly od początku inwazji Rosji na Ukrainę zamieściła stosowne komunikaty o poparciu w tej sprawie na swojej stronie.