Natenjahu chce anektować Zachodni Brzeg – nowe cele rządu Izraela

Utrata ziem Palestyny na rzecz Izraela / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Końcówka 2022 roku przyniosła w Izraelu istotne zmiany na najwyższych szczeblach władzy. Mogą one mieć decydujący wpływ na przyszłą politykę izraelskiego państwa. Benjamin Natenjahu został po raz szósty zaprzysiężony na urząd premiera kraju, stając na czele nowej koalicji rządzącej

Koalicja rządowa składa się z nacjonalistycznej partii Likud, a także z ekstremistycznych, syjonistycznych ugrupowań, promujących m.in. szowinizm narodowy, syjonizm religijny. W skład koalicji wchodzą też dwie mniejsze, fundamentalistyczne partie religijne.



Premier Natenjahu planuje doprowadzić do zajęcia Zachodniego Brzegu, wchodzącego w skład Autonomii Palestyńskiej. Zgodnie z deklaracją gabinetu Natenjahu — „W wybranym czasie i po wzięciu pod uwagę narodowych i międzynarodowych interesów państwa Izrael rząd zamierza dokonać jego aneksji”.

Premier Natenjahu będzie dążyć też do zakończenia konfliktu izraelsko-arabskiego, co oznaczałoby pozbawienie mieszkańców Palestyny ich praw człowieka, w ostateczności: wyparcie ich z ich własnego terytorium. Wiąże się to z aneksją Zachodniego Brzegu, który jest częścią Autonomii Palestyńskiej, w celu umocnienia władzy Izraela w regionie. Tym samym rząd stawia sobie za cel dokończenie rozpoczętego przed kilkudziesięcioma laty dzieła, leżącego u podstaw powstania Izraela: chodzi o siłowe wyparcie i masowe prześladowanie mieszkańców Palestyny, umotywowane militarną ekspansją.

Autonomia Palestyńska wyraziła stanowczy sprzeciw wobec wielu decyzji nowego rządu Izraela — które są destrukcyjne dla Palestyńczyków. Spowodowało to wezwanie społeczności międzynarodowej o bojkot aktualnego rządu Izraela. Oświadczenie rządu Palestyny uznaje, że nowy rząd Izraela stanowi egzystencjalne zagrożenie dla narodu palestyńskiego.



Autonomia Palestyńska nawołuje do wszystkich krajów, by wykonywały swoje obowiązki i odmówiły kontaktów z rządem Izraela, który popełnia zbrodnie: w tym aneksję, prześladowania polityczne i dyskryminację rasową. Apelują, by zapewnić ochronę narodu palestyńskiego przed trwającymi izraelskimi działaniami wywłaszczania, wysiedlania, kolonizacji i aneksji, czystek etnicznych i prześladowań.

„Państwo Palestyna odrzuca aneksjonistyczne, brutalne, rasistowskie i podżegające do czystek etnicznych wytyczne polityki nowego rządu Izraela. Państwo Palestyna uważa ten program za egzystencjalne zagrożenie dla narodu palestyńskiego i jego niezbywalnych i nienaruszalnych praw” – głosi oświadczenie wydane przez palestyńskie MSZ.

Rezultaty badania społecznego przedstawionego w środę 4 stycznia przez Times of Israel wskazują, że 70% świeckich mieszkańców Izraela obawia się koalicji Netanjahu, a 64% z nich uważa, że wywoła to fale protestów przeciwko rządowi.



Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.