Jak karaibski kraj deklasuje świat w radzeniu sobie z katastrofami naturalnymi

Publicystyka

Hawana / Flickr:

Tekst autorstwa: Artur Matlak

Przez Europę Środkową przeszła fala ulewnych deszczy, powodzi i wichur. Wiele regionów zmaga się z usuwaniem ich skutków. Istnieją państwa zagrożone katastrofami naturalnymi w o wiele większym stopniu, a jednak radzące sobie bardzo dobrze z ochroną ludności oraz odbudową ze zniszczeń. Należy do nich Kuba.

Cały aparat państwowy zaangażowany w pomoc

Kuba wielokrotnie była przedstawiana przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako kraj bardzo dobrze przygotowany do katastrof naturalnych i redukujący ryzyko strat oraz ofiar śmiertelnych. Przygotowała system schronów dla ludności oraz schematy ewakuacji opracowane przez obronę cywilną. Działania są opracowywane w oparciu o dane płynące z ponad 60 stacji pogodowych. Pozwala to na szybkie przygotowanie się na załamanie pogody, a także uruchomienie systemu wczesnego ostrzegania ludności. Dla ewakuowanych przygotowano system magazynów z najbardziej potrzebnymi produktami.

Dwa lata temu, we wrześniu 2022 r. Kuba doświadczyła huraganu Ian, zaklasyfikowanego do 4 stopnia, o średnicy 600 km. Ian spustoszył przede wszystkim prowincję Pinal del Rio i jej stolicę. W tym regionie fale morskie wdarły się na około 2 km w głąb lądu. Przez 24 godziny spadło ponad 108mm deszczu. Na 72 godziny przed nadejściem huraganu Ian zmobilizowano pracowników Kubańskiego Czerwonego Krzyża, którzy pomagali przy ewakuacji zagrożonych terenów. Byli również gotowi do udzielenia pomocy rannym. Ewakuowano ponad 76 tysięcy mieszkańców. Pomimo skali huraganu w jego wyniku na Kubie zginęło jedynie pięć osób. W Stanach Zjednoczonych żywioł zabił ponad 150.

Służby państwowe, obrona cywilna i medycyna na wysokim poziomie

Służby zostały przeszkolone i przygotowane do usuwania zniszczeń gdy tylko huragan ucichnie. Obrona cywilna przystąpiła do odbudowy sieci energetycznej. Działała również w porozumieniu z ministerstwem zdrowia, które jak najszybciej uruchamiało placówki medyczne. Ewakuowanym zapewniono dostęp do wody pitnej i żywności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.

28 września 2023 roku huragan spowodował wyłączenie prądu na całej Kubie, jednak już tego samego dnia rozpoczęło się jego ponowne włączanie. Kilkuset ochotników Czerwonego Krzyża ruszyło na pomoc mieszkańcom prowincji Pinal del Rio ratując kilkaset osób i tym samym przyczyniając się do tak małej liczby ofiar kataklizmu. Dla rodzin, które utraciły domu ustanowiono trzy centra ochronne, gdzie otrzymały niezbędną pomoc.

Kuba: sześć dekad sankcji to atak USA na samostanowienie narodów

Czas czytania: 2 minut

Przeczytaj również...

Kuba: sześć dekad sankcji to atak USA na samostanowienie narodów

Kuba jest chwalona przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż i inne instytucje zajmujące się pomocą ofiarom katastrof za dbałość o najsłabszych członków społeczności. W planach ewakuacyjnych oraz pomocowych opracowanych na wypadek huraganów uwzględniane są przede wszystkim grupy mieszkające z dala od głównych dróg, mieszkańcy wsi, a także osoby starsze i niepełnosprawne. Obrona cywilna zbiera niezbędne dane potrzebne do skutecznej pomocy im.

Plany wyprzedzające kataklizmy

Bardzo istotnym elementem planów kryzysowych pozostaje na Kubie dbałość o własność osobistą. Gwarantuje ją państwo oraz procedury związane z ewakuacją. Dzięki temu mieszkańcy zagrożonych regionów słuchają nakazu ewakuacji. Nie muszą pozostawać w domach aby chronić ich przed szabrownikami.

Przykład Kuby, mającej o wiele niższe PKB od Stanów Zjednoczonych oraz borykającej się z narzuconą przez Waszyngton blokadą ekonomiczną, pokazuje, że pomoc ofiarom katastrof nie zależy jedynie od wydawanych na nią nakładów finansowych. Skuteczna walka ze skutkami działania żywiołów powinna bowiem być elementem szerszej polityki społecznej.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


1 Komentarzy

Jak karaibski kraj deklasuje świat w radzeniu sobie z katastrofami naturalnymi Gość

2024-09-19 09:44

[…] https://faktyianalizy.info/jak-karaibski-kraj-deklasuje-swiat-w-radzeniu-sobie-z-katastrofami-natura… […]