Made in Africa. Trwają targi chińsko-afrykańskie

Świat

Pierwsze targi odbyły się w 2019 roku / Wikimedia Commons, autor: Huangdan2060, licencja: CC BY 3.0

W czwartek odbyło się otwarcie Targów Gospodarczych i Handlowych Chiny-Afryka w chińskim mieście Changsha w prowincji Hunan. Temat przewodni brzmi „wspólny rozwój dla wspólnej przyszłości”, oraz „made in Africa”. Na miejscu znalazło się ponad 1500 przedstawicieli z ponad 53 państw afrykańskich. Targi trwać będą następne 4 dni.

Wspólna przyszłośćW tym roku tematami dyskusji będą także takie zagadnienia, jak prawa kobiet, edukacja czy medycyna chińska. To bardzo gorące tematy w ostatnim czasie. O prawach kobiet i ich roli w nowoczesnym społeczeństwie niedawno wypowiadała się sama Peng Liyuan, żona Xi Jinpinga. Tradycyjna medycyna chińska zaś otrzymała błogosławieństwo WHO jako pełnoprawna forma medycyny. Ciekawym wątkiem w tym kontekście jest też fakt, że to właśnie na podstawie tradycyjnej medycyny chińskiej stworzono skuteczny lek na malarię, która jak wiadomo jest dużym problemem w Afryce.

Made in AfricaChiny od co najmniej kilkunastu lat inwestują w relacje z państwami Afryki. Między innymi w ramach Inicjatywy Pasa i Drogi (Belt and Road Initiative) chińskie firmy budują tam infrastrukturę, szkoły i szpitale, a odpowiednie instytucje udzielają pożyczek. Wraz z pieniędzmi i technologią Chińczycy przywożą też umowy handlowe.

Z okazji targów chińskie media podają garść danych na temat tej współpracy.

  • Chiny od roku 2008 po dziś dzień są największym partnerem handlowym z Afryką
  • W ciągu ostatnich 10 lat wartość handlu wzrosła o ponad 30%
  • W tym czasie chińskie inwestycje w Afryce niemal podwoiły się
  • W sumie 52 kraje Afryki dołączyły się do Inicjatywy Pasa i DrogiPodziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.