Met Gaza – fala krytyki spada na Met Galę po bombardowaniach w Rafah

Internet zalała fala hejtu po tegorocznej Met Gali. Internauci są wzburzeni kontrastem między luksusowymi strojami celebrytów a setkami ofiar ginących w trakcie bombardowań prowadzonych przez Izrael w Strefie Gazy.

Prawdziwe „Igrzyska Śmierci”

Czym jest Met Gala? To organizowane od lat co roku wydarzenie, na którym celebryci pokazują się w wymyślnych strojach, by zbierać pieniądze na Instytut Kostiumów – nowojorską kolekcję kreacji. Każda edycja ma inny temat przewodni, który uczestnicy wplatają w swój look. Na TikToku, X i Instagramie pojawiają się od paru dni posty porównujące zdjęcia z Met Gali do przepychu kapitolskich imprez z „Igrzysk Śmierci” – filmowej adaptacji dystopijnej książki Suzanne Collins o tym samym tytule. Zbierają milionowe wyświetlenia i poklask użytkowników, wzburzonych podobieństwem, a także wciąż dominującą dezinformacją na temat ludobójstwa mającego miejsce w Strefie Gazy.

Bombardowanie uchodźców w Rafah. ”To miasto dzieci”

Przez ostatnie miesiące bombardowań w Gazie, Izrael apelował do mieszkańców, by szukali schronienia na południu Strefy. Dokładnie tam, w Rafah, zebrało się aż 1,4 mln uchodźców (wg agencji UNRWA). Mimo to Izrael przejął kontrolę nad przejściem granicznym z Egiptem, blokując pomoc humanitarną, i rozpoczął bombardowanie.

”Rafah to miasto dzieci. Mieszka tam ponad połowa wszystkich dziewczynek i chłopców ze Strefy Gazy” – podaje rzecznik prasowy UNICEF, James Elder. Mieści się tam największy obecnie w całej Strefie szpital. Od początku inwazji Izraela zginęło już około 35 tysięcy Palestyńczyków. Co najmniej 90% mieszkańców Strefy musiało opuścić swoje domy.