Nagrano nieludzkie traktowanie jeńców przez Izrael

Świat

Może być zdjęciem przedstawiającym półnagich jeńców w piaszczystym dole, wśród nich izraelscy żołnierze

Autor zdjęcia jest nieznany

Sieć obiegły zdjęcia i nagrania ze strefy Gazy, na których izraelscy wojskowi pilnują dużej grupy rozebranych mężczyzn z opaskami na oczach.

Kim są ci ludzie?IDF (Siły Obronne Izraela) przeprowadziły łapankę w dwóch schronach znajdujących się w szkołach Khalifa bin Zayed i Nowe Aleppo. Placówki te są powiązane z agencją humanitarną ONZ. Pośród złapanych osób obserwatorom udało się zidentyfikować min. lokalnych dziennikarzy. Al-Araby TV potwierdziła, że jeden z zatrzymanych to ich pracownik - Al-Kahlout. Media otrzymały też relacje osób, których bliscy zostali porwani przez wojsko. Z ich relacji wynika, że część osób wypuszczono, jednak nieznana liczba zatrzymanych nadal pozostaje w niewoli. Nie wiadomo gdzie przebywają. Żołnierze porozdzielali ich i wywieźli w różne miejsca.

Czemu Izrael to zrobił?

Przedstawiciel izraelskiego wojska Daniel Hagari powiedział, że zatrzymano i przesłuchano kilkaset podejrzanych o terroryzm. Wg. wojskowych na terytorium na którym przeprowadzono łapankę nie powinno być już cywili, ponieważ nakazano przedtem ewakuację. Strona Izraelska nie odniosła się jednak do samej treści nagrań i tego jak potraktowano jeńców.

Wypowiedział się też przedstawiciel Hamasu Izzat al-Risheq. On z kolei twierdzi, że cała sytuacja jest formą zemsty. IDF mszczą się na cywilach za straty jakie poniosły w walkach z ruchem oporu. Wzywa też organizacje humanitarne do interwencji.Źródła:

https://www.aljazeera.com/news/2023/12/8/video-photos-appear-to-show-detainees-stripped-to-underwear-in-gaza

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-67659296

https://twitter.com/RamiJarrah/status/1732775829585711143Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.