Nigeria: armia przez pomyłkę zbombardowała cywili. Nie żyje przynajmniej 85 osób.

Świat

Może być zdjęciem przedstawiającym pomnik z napisem ”You are welcome”

Wang-gp, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

W tę niedzielę nigeryjska armia przeprowadziła atak dronem na muzułmańską wspólnotę w trakcie uroczystości religijnej. Według władz była to bardzo bolesna pomyłka. Oficjalnie zginęło 85 osób. Amnesty International w Nigerii mówi z kolei o nawet 120 ofiarach śmiertelnych. Nie jest to pierwsza taka pomyłka – lotnictwo Nigerii ma na koncie co najmniej 14 takich incydentów od 2014 roku.

Atak drona był częścią szeroko zakrojonej operacji wojska skierowanej przeciwko bandytom. Uzbrojone bandy w ostatnich latach stały się plagą w Nigerii. Zajmują się one rabunkiem i porwaniami. Są też odpowiedzialne za liczne przypadki morderstw, gwałtów i ataków terrorystycznych. Najbardziej aktywne są w biedniejszych regionach kraju. Składają się na nie najróżniejsi ludzie. Od wykluczonej biedoty po dawnych bojowników lokalnych milicji. Wskazuje się też na prawdopodobną współpracę z Państwem Islamskim. Szacuje się, że bandytów w Nigerii jest kilkadziesiąt tysięcy.Źródła:

https://www.aljazeera.com/news/2023/12/5/nigerian-military-drone-attack-kills-85-civilians-in-errorhttps://www.washingtonpost.com/world/2023/12/06/nigeria-bombing-civilians-kaduna-drone/

https://www.aljazeera.com/features/2022/3/29/who-are-the-armed-bandits-of-northwest-nigeria/Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.