Nikt nie chce rozmawiać z kolejarzami. Pozostaje nam strajk – mówią

Polska

PKP CARGO / Flickr, autor: TXLeitwolf

Tekst autorstwa: Rafał Majnert

Zarząd mówi, że nie ma czasu na rozmowy ze związkowcami, a rządzący w tym Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy ignorują prośby pracowników o zwołanie posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Rząd obiecywał jednak, że rozszerzy rozmowy i konsultacje z organizacjami społecznymi i pracowniczymi. W przypadku PKP Cargo tak się jednak nie dzieje, mówią rozgoryczeni kolejarze.

Kondycję PKP Cargo i plany gigantycznych zwolnień opisaliśmy dokładniej tutaj

Dla kolejarzy nie znalazł się dzień w kalendarzu

9 lipca Forum Związków Zawodowych wysłało pismo do minister pracy, rodziny i polityki społecznej, w którym wyrażają niezadowolenie ze względu na brak zwołania spotkania w Radzie Dialogu Społecznego. Związkowcy piszą o konieczności rozmów i dialogu ze stroną pracowniczą i ich udziale w restrukturyzacji kiepskiej kondycji spółki. Pracownicy nie zgadzają się na wysłanie części pracowników na tzw. nieświadczenie pracy, co jest swoistą formą postojowego, czy na redukcję zatrudnienia w sektorze operacyjnym czyli osób bezpośrednio zaangażowanych w transport. W aktualnej sytuacji kolejarze mają być odcięci od jakichkolwiek rozmów.

Minister z Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wzięła udział w podobnym posiedzeniu w przypadku Poczty Polskiej, która podobnie znajduje się w procesie restrukturyzacji i która zamierza zwolnić tysiące swoich pracowników. Spotkanie odbyło się 27 maja w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” . Półtora tygodnia wcześniej, 16 maja miał miejsce strajk pocztowców. Idąc za ich przykładem, kolejarze wskazują, że ze względu na milczenie kierownictwa spółki i rządu znajdują się w sytuacji bez innego wyjścia niż strajk.

Społecznik i działacz lokatorski Piotr Ciszewski nie gryzie się w język. „Nie po raz pierwszy parlamentarna „lewica” zachowuje się w podobny sposób.” - mówi dla Faktów i Analiz - „Związkowcy są dobrzy do robienia sobie wspólnych zdjęć w mediach społecznościowych, a gdy trzeba już im jakoś konkretnie pomóc, zaczynają się problemy. Wcześniej tak samo było ze środowiskami lokatorskimi. Przed wyborami kandydaci lewicy uczęszczali na blokady eksmisji, lecz spotkania dotyczące zmian prawnych i konsultacje zmian prawa chroniącego lokatorów nie odbyły się. Wsparcie parlamentarnej „lewicy” dla klasy pracującej ma wymiar jedynie PRowy”.

Obietnice wicepremiera Kosiniaka-Kamysza

Związkowcy przypominają słowa obecnego wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, który na pierwszym posiedzeniu sejmu obecnej kadencji powiedział:

„Będziemy dbać o dialog społeczny, będziemy dbać o to, żeby dialog z pracodawcami i z pracownikami, z organizacjami pracodawców i ze związkami zawodowymi – ze wszystkimi, a nie z jedną organizacją – był realny. Dialog społeczny zostanie w Polsce odtworzony.”

Powołujemy się więc na słowa obecnego wicepremiera – czytamy w oświadczeniu na stronie Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce

Zarząd spółki miał wyjść ze spotkania

26 czerwca odbyło się spotkanie dotyczące zawieszenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Według oświadczenia opublikowanego przez PKP Cargo związkowcy nie zgodzili się na zawieszenie dokumentu. „[Układ Zbiorowy Pracy] stawia spółkę w jeszcze gorszej sytuacji i może przyczynić się do konieczności podejmowania radykalnych działań oszczędnościowych” – czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

Zarząd informuje również, że wysłuchał wszystkich 12 związków zawodowych będących sygnatariuszami ZUZP i większość ich propozycji została uwzględniona w decyzjach zarządu.

Odmiennego zdania są związkowcy. Ich zdaniem zarząd PKP Cargo rozsiewa oszczerstwa i wprowadza w błąd opinię publiczną. Przywołują także, jak wyglądało spotkanie zarządu z przedstawicielami związków zawodowych. P.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka miał odmówić prośby o protokołowanie zebrania. Jednocześnie oświadczył, że nie ma czasu na rozmowy ze związkowcami. Zebranie miał opuścić bez omówienia poszczególnych elementów ZUZP.

W najnowszym oświadczeniu zarząd PKP Cargo informuje jednak, że nadal prowadzone są konsultacje ze stroną społeczną. Przedstawiciele związkowców opublikowali oświadczenie, w którym wyrażają wolę negocjacji w sprawie m.in. układu zbiorowego pracy, jednak jak mówią, nie ma woli by wysłuchać ich uwag oraz zastrzeżeń.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.