Badanie o globalnym zasięgu przeprowadzone w 2023 roku skłania ku tezie o szkodliwości smartfonów u dzieci. Dane z ankiety przeprowadzonej na niemal 30 tysiącach młodych osób z całego świata, pokazuje drastyczną tendencje wzrostu zaburzeń psychicznych im wcześniej zacznie używać się smartfona z internetem. Jednak nie jest to jedyne badanie zajmujące się tematem telefonów u dzieci. W 2022 roku naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii prowadzili przez kilka lat badania nad dziećmi, a rezultaty pokazywały mały związek między wiekiem otrzymania urządzenia a dobrostanem psychicznym.
Sapiens Lab to amerykańska organizacja non-profit zajmująca się przeprowadzaniem globalnych ankiet badających poziom zdrowia psychicznego. To między innymi z badań tej organizacji wynika, że podczas pandemii Covid-19 na całym świecie wzrósł poziom złego stanu zdrowia psychicznego. (Mental State of the World Report 2020, 2021, 2022). W ramach projektu Global Mind Project przeprowadzono ankietę mającą zbadać wpływ smartfonów na samopoczucie dzieci.
Ankiety przeprowadzane online zawierały pytania dotyczące spadku samopoczucia, poczucia oderwania od rzeczywistości, wizerunku społecznego czy myśli samobójczych i agresji wobec innych. Jednym zadanych pytań było również pytanie o wiek otrzymania pierwszego smartfona z dostępem do internetu. Na podstawie zebranych danych obliczono Współczynnik Zdrowia Psychicznego (MHQ). Młodzi dorośli, którzy otrzymali swój pierwszy smartfon w starszym wieku, mieli średnio lepsze samopoczucie psychicznego mierzone we współczynniku. Podobnie oderwanie od rzeczywistości czy agresja wobec innych była większa w przypadku, gdy otrzymano smartfon w młodszym wieku. Dane pokazują również, że bardziej podatne na spadek samopoczucia czy wzrost podanych tendencji były dziewczyny niż chłopcy.
Jednocześnie w podsumowaniu rezultatów badania wskazano, że nie sam smartfon lub tablet jest powodem złego samopoczucia, ale stały dostęp do internetu. Według statystyk na których opierali się badający, dzieci i młodzież spędzały dziennie przy urządzeniach od 5 do 8 godzin. Co w sumie daje od tysiąca do dwóch godzin spędzanych online, zamiast rozwijania umiejętności społecznych w realnym życiu. To właśnie rezygnacja ze społecznego życia na rzecz tego online, jest według badaczy główną przyczyną wzrostu zaburzeń. Różnice w spadku samopoczucia u chłopców i dziewczyn wytłumaczono, że chłopcy częściej spędzają czas w internecie grając w gry, a dziewczyny przeglądając social media.
Znaczącego wpływu na zdrowie dzieci związanych z spędzaniem czasu przy urządzeniach z internetem nie znaleźli badacze z Uniwersytetu Stanforda. Badanie przeprowadzone zostało w 2022 roku, określane jako rygorystyczne, oraz prowadzone przez kilka lat na bazie obserwacji ponad 250 dzieci. Badacze ze Stanforda podkreślają również, że ich metoda jest dużo bardziej miarodajna, niż badania ankietowe, prowadzone zazwyczaj przez jednorazowe wypytanie uczestnika.
Podziel się swoją opinią!
Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.
0 Komentarzy
Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.