Policja wszczęła śledztwo w sprawie utrudniania działalności związkowej w Sii Polska

Krystian Kosowski, pracownik w Sii Polska założył 18.11.2022 związek zawodowy. Szefostwu nie spodobało się to, a w wysłanym mu e-mailu zaznaczono, że związek zawodowy nie jest potrzebny spółce. Został zwolniony 25.11.2022 dyscyplinarnie. Szefostwu szczególnie nie spodobało się to, że namawia także innych, by dołączyli do związku. Na początku 2023 roku Kosowski powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa a 30 marca policja poinformowała, że wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Krystian Kosowski w dniu swojego zwolnienia dostał od Gregoire Nitot, prezesa firmy Sii Polska oraz właściciela klubu piłkarskiego Polonii Warszawa e-mail, w którym były następujące słowa: „Twoje zachowanie jest niedopuszczalne i obrzydliwe. (…) W spółce związek zawodowy jest niepotrzebny (…) Pracujesz tylko 6 miesięcy w Sii. Nie znasz zbyt dobrze firmy, ale próbujesz nas atakować (…) Jest to wstyd dla regionu łódzkiego, że zatrudnił taką osobę jak ty”. Związkowa Alternatywa pisała, że lider w Sii Polska został zwolniony dyscyplinarnie bez konsultacji ze związkiem, odwołania się do jakiekolwiek artykułu Kodeksu Pracy. Związkowa Alternatywa dodała również, że jest to złamanie ustawy o związkach zawodowych, a działanie Sii Polska jest naruszeniem konstytucji RP, przytaczając jej art. 12.

https://twitter.com/zwiazkowa/status/1597315893696299008?s=20

Według prezesa Krystian niszczył reputację firmy wobec innych pracowników i tworzył złą atmosferę w pracy. Zarzucił mu, że nie próbuje przedyskutować ewentualnych problemów, a zamiast tego prowadzi walkę przeciwko Sii Polska. W dalszej części wiadomości napisał wprost, że Sii nie potrzebuje związku zawodowego, a Krystian nie pasuje do Sii, jest kłopotliwy oraz miał nadzieje, że niebawem odejdzie. Władze firmy nie ukrywały, że głównym powodem zwolnienia było założenie związku zawodowego oraz zachęcania pracowników, aby do niego wstępowali.

Treść maila wraz z informacją o zwolnieniu Kosowskiego błyskawicznie obiegła media i ściągnęła na firmę lawinę krytyki.

W odpowiedzi Sii opublikowało 30.11.2022 komunikat, wedle którego Krystiana zwolniono nie dlatego że założył związek zawodowy, lecz dlatego, że działał na szkodę Sii. Napisano w nim też, że „zdarza się, że związkami zawodowymi kierują czasem ekstremiści, których działania wymierzone są w przedsiębiorstwa takie jak Sii”, oraz Krystian „w atmosferze skandalu zakończył dotychczasową współpracę z pracodawcami”.

Prawniczka reprezentująca Krystiana Kosowskiego zwróciła się do firmy z żądaniem zaprzestania dalszych działań naruszających jego dobra osobiste oraz publikacji przeprosin na LinkedIn na profilach Sii, oraz na blogu Gregoira Nitota. W uzasadnieniu stwierdza, że określenie „ekstremista” jest niedopuszczalne i nieadekwatne, określenie „zakończenie współpracy z poprzednimi pracodawcami w atmosferze skandalu” jest oderwane od rzeczywistości oraz nieprawdziwe w odniesieniu do Krystiana Kosowskiego. Wskazuje też na naruszenie RODO przez prezesa, poprzez rozpowszechnianie informacji na jego temat.

Żądania te nie zostały spełnione, co wskazuje na to, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie cywilnym. Jednocześnie toczy się postępowanie przed sądem pracy o przywrócenie Kosowskiego do pracy wraz z zapłatą zaległych wynagrodzeń.

https://www.youtube.com/watch?v=GmRUQto8NbA&t=24s https://twitter.com/zwiazkowa/status/1640433769231335425?s=20

Zawiadomienie do prokuratury na firmę Sii Polska.

W styczniu 2023 r. Krystian zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa naruszenia wolności związkowej i prześladowania za działalność związkową przez Sii Polska.

Oprócz wyżej opisanych działań Sii prokuraturę zawiadomiono m.in. o:

wielokrotnym podważaniu niezależności związku przez prawnika firmy i bezprawnym ingerowaniu w jego działanie prowadzeniu przez firmę kampanii pomawiania Kosowskiego w internecie, prawd. wykorzystując opłaconą fermę trolli wysyłaniu przez prezesa Sii do Związkowej Alternatywy pomówień, gróźb, obelg oraz swoich nagich zdjęć.

W czwartek 30.03.2023 na stronie Facebook Związkowej Alternatywy pojawił się wpis, że Komenda Rejonowa Policji w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie utrudniania działalności związkowej w Sii Polska.

https://www.facebook.com/zwiazkowaalternatywa/posts/pfbid02br4SYjxpSu8ZCrBGYRbksxqsF1TGSqSEdc8F7Vp8SGqFd2wg5RNneP9UqKNautdal