Polscy pracownicy potrzebują odpoczynku. Problem pracoholizmu

Tekst autorstwa: faktyianalizy

Zmęczenie, przepracowanie, wypalenie zawodowe są to rzeczy, z którymi najczęściej borykają się polscy pracownicy. Najnowsze badania obrazują skale problemu.

Polacy borykają się z pracoholizmem

Możemy usłyszeć od różnych ekspertów, że zjawisko pracoholizmu jest niekorzystne i niebezpieczne dla jednostki. Z pracoholizmem wiążą się takie problemy jak nadmierny stres, przepracowanie, problemy z koncentracją czy też pojawienie się problemów psychicznych. O skali problemu pokazują dane z Eurostatu, z których wynika, że pod względem najdłuższego tygodniowego czasu pracy Polska zajęła drugie miejsce, mianowicie tygodniowy czas pracy polskiego pracownika wyniósł 40,4 godz.

Biorąc pod uwagę badanie przeprowadzone przez SW Research, polscy pracownicy pracują także po godzinach, więc teoretycznie 40,4 godz. a w praktyce o wiele więcej.Nasuwa się więc wobec nas pytanie, przez to jest spowodowane? Dlaczego większość polskich pracowników się przepracowuje? Wina leży w systemie i polityce państwa. Przez rosnące koszty usług, towarów pierwszej potrzeby, reasumując kosztów życia, pracownik zmuszony jest dłużej pracować a niekiedy pracować na drugi etat, aby związać koniec z końcem. Pierwszorzędny ciężar inflacji i wszelkich kryzysów gospodarki wolnorynkowej spoczywa na barkach najbiedniejszych ludzi a w szczególności pracowników.Mówiąc zwięźlej, pracoholizm jest efektem ubocznym systemu, przez który pracownicy zmuszeni są przez sytuację ekonomiczną pracować coraz więcej, ciężej a rezultatem są, jak już wspomnieliśmy, wszelkie dolegliwości psychiczne i nie tylko.

Polscy pracownicy chcą odpoczynku

Z raportu Nationale-Nederlanden „Długie jutro” wynika, że około 70 proc. Polaków dąży do sukcesu zawodowego, a jednocześnie dwie trzecie podkreślają potrzebę elastyczności dla zachowania lepszego balansu w życiu.Zadano dla respondentów pytanie, czy przydałaby się 6-miesięczna przerwa od pracy;22 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie się zgadzam”,30 proc. odpowiedziało „raczej się zgadzam”,13 proc. zaznaczyło „zdecydowanie się nie zgadzam”,35 proc. „raczej się nie zgadzam”.Badanych również zapytano, do czego przydałaby się 6-miesięczna przerwa:67 proc. chce odpocząć od pracy, mówiąc kolokwialnie „naładować baterię”,39 proc. odpowiedziało, aby spędzić czas z bliskimi,26 proc. „aby wypróbować, zrobić coś innego”,21 proc. aby zdobyć nową wiedzę i umiejętności,15 proc. aby opiekować się członkami rodziny,10 proc. aby założyć własną firmę,5 proc. aby zostać wolontariuszem2 proc. nie ma pomysłu.Według autorów raportu Polska znajduje się na piątym miejscu, razem z Holandią, z ponad połową osób deklarujących potrzebę półrocznego odpoczynku.„Pracownicy coraz śmielej wyrażają oczekiwania wobec swoich pracodawców, oczekując wsparcia w planowaniu kariery. Nasz raport wskazuje, że za potrzebami pracowników idzie równocześnie troska o ich zdrowie psychiczne. [...] Dlatego pracodawcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie elastycznego czasu pracy, hybrydowego modelu czy dodatku do ubezpieczeń grupowych, zapewniającego opiekę psychologiczną i psychiatryczną„ – podkreśla Anna Kwiatkowska z Nationale-Nederlanden.