Pomimo zapowiedzi mieszkań jest za mało. Ruchy lokatorskie krytykują samorządy

17 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja organizacji lokatorskich z całego kraju. Ustalono, że podejmą one skoordynowane działania, a także omówiono najważniejsze postulaty.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Akcji Lokatorskiej z Wrocławia, Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej, Warszawskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej, Łódzkiego Stowarzyszenia Lokatorów, inicjatywy Obywatel TBS, Pomorskiej Akcji Lokatorskiej oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Przedstawione zostały główne problemy, z jakimi mierzą się ruchy lokatorskie. Zwracano uwagę, że polityka władz największych miast polega na likwidacji lub komercjalizacji zasobu mieszkaniowego. Lokale komunalne są w coraz gorszym stanie, a inwestycje w budowę nowych mieszkań nie hamują zmniejszania się zasobu, ponieważ są zbyt małe. Na przykład w Warszawie, pomimo zapowiedzi, że miasto zamierza zwiększyć zasób mieszkań komunalnych, od początku prezydentury Rafała Trzaskowskiego wybudowano 829 mieszkań komunalnych i w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego, z tego 400 w TBS-ach.

Uczestnicy przedstawiali główne problemy lokatorów na podstawie poszczególnych przypadków, z którymi stykali się w ramach działalności. Zgodnie stwierdzono, że w największych miastach lokatorzy, jeśli nie są zorganizowani, nie mogą liczyć na życzliwość i wsparcie ze strony urzędników oraz samorządowców.

Swoją sytuację omówiły przedstawicielki ruchu Obywatel TBS, zrzeszającego mieszkańców Towarzystw Budownictwa Społecznego. Miały one dostarczać tanich mieszkań dla osób zbyt zasobnych na lokale komunalne, lecz nie mogących sobie pozwolić na poniesienie kosztów zakupu mieszkania na rynku. TBS-y są jednak prowadzone w sposób czysto komercyjny, a lokatorzy obarczani ogromnymi kosztami ich funkcjonowania otrzymując często mieszkania słabej jakości.

O swojej działalności opowiedzieli również przedstawiciele Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej, walczącej o godziwe warunki mieszkaniowe dla studentów, a także między innymi przeciwko komercjalizacji i prywatyzacji akademików.

Przedstawiono najważniejsze postulaty wspólne dla ruchów lokatorskich z różnych miast. Są nimi między innymi żądanie budowy mieszkań komunalnych, czyli należących do samorządów, regulacja czynszów w zasobie prywatnym oraz rozwój różnych rodzajów mieszkalnictwa społecznego.

W niedzielę 18 czerwca odbyło się spotkanie i piknik lokatorski na skwerze imienia Jolanty Brzeskiej w Warszawie. Jolanta Brzeska była założycielką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Walczyła z kamienicznikiem, który w ramach reprywatyzacji przejął kilkadziesiąt kamienic w Warszawie. W roku 2011 została zamordowana przez nieznanych sprawców. Sprawa zabójstwa do dziś nie została wyjaśniona. Jolanta Brzeska otrzymała tytuł honorowej obywatelki miasta Warszawy. Skwer jej imienia na warszawskim Mokotowie jest miejscem spotkań ruchów lokatorskich.

Na podstawie wystąpień podczas konferencji powstanie broszura. Zjazdy lokatorskie mają odbywać się bardziej regularnie. Kolejny zaplanowano jeszcze w tym roku.