PRL – Czarna dziura w historii Polski. Refleksje uczestnika konferencji w Katowicach

Publicystyka

Konferencja "Blaski i cienie Polksi Ludowej" w Katowicach / fot. Fakty i Analizy

Tekst autorstwa: Krzysztof Szymański

Zgodnie z intencjami organizatorów zaproszono do udziału zarówno osoby o poglądach prawicowych jak i lewicowych. W sali zgromadziło się prawie 200 osób, dla wielu zbrakło miejsc siedzących.

Problemy z pamięcią o PRL

Poruszono wiele tematów, obalając niektóre mity związane z okresem PRL, ale niestety nadal istnieją historyczne problemy pomijane w obecnej Polsce. Podkreślono, że cały okres PRL to nie żadna czarna dziura, tylko okres, w którym żyli i pracowali Polacy, w takiej Polsce która powstała w efekcie postanowień wielkich mocarstw po pokonaniu faszyzmu. Rzeczywiści patrioci wobec nieuchronności zmian, uzgodnionych pomiędzy zwycięskimi aliantami, na które nie mogliśmy mieć wpływu, włączyli się w odbudowę zniszczonego kraju, mniejszość, pod pozorem patriotyzmu widziała tylko swój interes klasowy często maskowany wiarą, licząc na kolejną wojnę światową.

Kwestia tzw. żołnierzy wyklętych

Obecnie dla wielu kręgów PRL jakby nie istnieje, życiorysy tzw. żołnierzy wyklętych kończą się na wyjściu z więzień po 56 roku i co dalej robili w PRL? Podano przykłady wielu wybitnych przedwojennych działaczy nawet prawicowej endecji, którzy doszli do wysokich stanowisk w przemyśle, polityce, a nawet Partii lub mieli znaczne osiągnięcia twórcze.

Prelegent dr Bartosz Bieszczad / fot. Fakty i Analizy

Program przedwojennej narodowej demokracji obejmował też odzyskanie ziem zachodnich, choć zdawano sobie sprawę, że to mało realne. Natomiast fakt, że granica będzie na Odrze i Nysie przekonał ich do współpracy z władzami Polski Ludowej. Było to państwo polskie, nie żadna kolejna republika czy okupacja, jak to teraz twierdzi IPN. Rozpoczęto odbudowę zniszczonych miast i zakładów, uruchomiono produkcję w sytuacji powszechnych braków w sprzęcie i materiałach.

Zapomniane osiągnięcia Polski Ludowej

Samodzielnie dźwigaliśmy się z ruin, bez planu Marshalla czy pomocy z zachodu, a raczej przeciwnie Polska musiała płacić przez lata za utrzymanie Wojsk Polskich na zachodzie. Płaciliśmy za każdy litr paliwa i każdy samolot czy czołg, którymi polski żołnierz bezpośrednio walczył o wolność innych krajów. 50 tysięcy byłych żołnierzy podziemia było w PRL członkami ZBoWiD-u, zrzeszającego kombatantów, wraz ze swoimi byłymi przeciwnikami z LWP czy milicji. Nie było żadnych ustaw dyskryminujących czy zabierania emerytur za pracę w II RP. Trochę pobieżnie potraktowano okres do 56 roku, w którym trwała walka ze zbrojnym podziemiem, mówiono prześladowaniach i wyrokach, ale już mniej o tym, za co je orzekano. Było wiele nieprawidłowości, które korygowano w następnych latach, ale też ogłoszono amnestię dająca szansę powrotu do normalnego życia, z której wielu skorzystało.

Natomiast był to okres prowadzonej na ogromną skalę i przy wielkim zaangażowaniu społeczeństwa akcji odbudowy, elektryfikacji, likwidacji analfabetyzmu, powszechnej edukacji i reformy rolnej. Zwłaszcza te dwie ostatnie kwestie zbrojne podziemie zwalczało, co jasno obnażało jej cele; zachowanie własności obszarników i przedsiębiorców, utrzymanie ludu w ciemnocie, by łatwiej manipulować i rządzić.

Państwo stało się mecenasem kultury, powstawały uczelnie artystyczne, domy kultury nawet w małych miejscowościach i na wsi. Instytucje państwowe kupowały dzieła artystów malarzy i rzeźbiarzy, wspierano kulturę i twórców ludowych. Szybko pojawiły się efekty takiej polityki, światową sławę zdobywał polski teatr, pantomima, literatura czy znana szkoła polskiego plakatu. Odrębne i znaczne były sukcesy filmu polskiego. W ostatnio opublikowanej liście osiągnięć polskiej sztuki filmowej wszystkie powstały w okresie PRL. Była też większa swoboda badań i dyskusji naukowych, polemizowano nawet na łamach prasy pomiędzy filozofami katolickimi a marksistami. Działał Katolicki Uniwersytet Lubelski, a nawet państwowa Akademia Katolicka w Warszawie.

Mówiono też o awansie społecznym i poprawie sytuacji mieszkaniowej, niewielu pamięta, że przed wojną dla większości mieszkania były tragiczne. W miastach robotnicy najczęściej mieszkali w wynajmowanych lokalach jednoizbowych bez kanalizacji czy elektryczności. Po wojnie rozpoczęto akcję budowy całych osiedli mieszkaniowych, remontów i modernizacji starego budownictwa. Mieszkań nie kupowało się na 30-letni kredyt, tylko dostawało w zakładach pracy. Poprawiły się warunki sanitarne i zdrowotne, służba zdrowia działała w szkołach i zakładach pracy.

Darmowe chińskie AI wygrywa z amerykańskim i powoduje panikę USA

Czas czytania: 8 minut

Przeczytaj również...

Darmowe chińskie AI wygrywa z amerykańskim i powoduje panikę USA

Prelegentka Prof. Maria Szyszkowska / fot. Arkadiusz Domeredzki

W PRL nie było bezrobocia, jeżeli ktoś nie chciał pracować, to musiał się o to postarać, ochrona pracy BHP była bardzo ważną dziedziną i na bezpieczeństwo zwracano szczególną uwagę. Prawo chroniło zatrudnione kobiety i młodocianych, którym zakazywano pracy w wielu szkodliwych dla zdrowia warunkach. Dbano o młode pokolenie, nie było żadnych 500 czy 800 +. Ale dotowano wszystkie artykuły dla dzieci, zarówno odzież jak odżywki, zabawki czy książki. Ich ceny były znacznie niższe niż artykułów przeznaczonych dla dorosłych.

Kwestia gospodarki wymaga rozwinięcia

W dyskusji wspominano też o błędach gospodarczych, które w efekcie doprowadziły do upadku państw socjalistycznych. To duży problem godny osobnej konferencji analizującej przyczyny i błędy wynikające zarówno z ideologii jak i problemów prawnych czy nawet psychologicznych. Mam nadzieję ze taka konferencja się w przyszłości odbędzie.

Po dyskusji przestawiono propozycję stanowiska uczestników konferencji, w którym nawiązano do prawdy historycznej i uczciwej oceny okresu PRL. Obecną politykę historyczną nazwano nieporozumieniem godzącym w ciągłość państwa polskiego, Nie można negować 40 lat walki I pracy milionów i ich dorobku. Należy oddać hołd wszystkim walczącym z faszyzmem, niezależnie, gdzie się znajdowali. Wymieniono różne formacje w tym walczące z banderyzmem. Zabrakło słowa o walczących z bandytyzmem, z którym walczono w całym kraju, a nie tylko w Bieszczadach.

Nigdy nie powinniśmy się zgodzić na kłamliwą propagandę umniejszającą i wyszydzającą ich działalność. Bez Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nie byłoby III RP.

Propozycję likwidacji IPN przyjęto burzliwymi oklaskami. „Uważamy za wysoce szkodliwą działalność Instytutu Pamięci Narodowej, którego decyzje spowodowały burzenie polskich pomników, między innymi na Ziemiach Zachodnich jak to miało to miejsce w Nowogardzie. Jesteśmy przekonani, że IPN powinien zostać zlikwidowany. Historia powinna jednoczyć naród, a nie dzielić”.

Całe nagranie z konferencji:

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.