Protest przeciwko IPN. “Nie dla przystanku manipulacja!”

Stowarzyszenie Historia Czerwona zorganizowało protest podczas otwarcia tak zwanego Przystanku Historia imienia Lecha Kaczyńskiego, prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej. Uruchomione za pieniądze podatników biuro zlokalizowano w jednym z najdroższych biurowców w centrum Warszawy.

Przed wejściem do placówki członkowie Historii Czerwonej rozwinęli transparent „Walczymy o przyszłość, pamiętamy o przeszłości”. Trzymali również tabliczki z przekreślonym logo IPN oraz hasłami „IPN do likwidacji” i „Przystanek Historia to Przystanek Indoktrynacja”. Rozdawano ulotki wyjaśniające powód protestu.

fot. Historia Czerwona

Organizatorzy akcji oskarżają IPN o marnotrawienie publicznych funduszy, między innymi na kosztujący ponad 11,4 mln zł Kongres Pamięci Narodowej w kwietniu 2023 roku, który pokazał się frekwencyjną klęską i zgromadził głównie pracowników Instytutu. Zarzuty dotyczą również indoktrynowania dzieci poprzez promowanie skierowanych do nich pochwał wojny i militaryzmu.

Historia Czerwona przypomina również, że Instytut promował w przeszłości kłamstwa obalone przez historyków, między innymi zniesławiając polskich antyfaszystów walczących w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939. Wiele tez Instytutu zostało obalonych przez historyków, mimo to instytut nie sprostował wcześniejszych manipulacji.

Stowarzyszenie zapowiada kontynuowanie akcji przeciwko IPN-owi.