Referendum w Australii: Wygrało “nie” dla praw Aborygenów w konstytucji

Tekst autorstwa: faktyianalizy

14 października 2023 w Australii odbyło się ogólnokrajowe referendum dotyczące wpisania praw rdzennych mieszkańców – Aborygenów do konstytucji. Propozycja zakładała utworzenie organu dla ludności tubylczej, która doradzałaby rządowi w zakresie decyzji, które jej dotyczą. Obecnie rdzenna ludność stanowi 3,8% mieszkańców Australii. Jest to pierwsze od 24 lat referendum w tym kraju.

Po ogłoszeniu referendum przez obecnego premiera Australii Anthonego Albanese 23 marca 2023 sondaże wskazywały, że większość obywateli zagłosuje na „tak”. W trakcie trwającej kampanii referendalnej organizacje wzywające do głosowania na „nie” systematycznie przekonywały do siebie coraz większą część społeczeństwa, aż w końcu w lipcu 2023 większość obywateli deklarowała, że zagłosuje na „nie”. Od tego czasu cały czas poparcie dla proponowanych w referendum zmian stawało się coraz mniejsze.

Kampania „tak” starała się przedstawić referendum, jako jednoczący i pozytywny moment dla kraju twierdząc, że proponowana zmiana mogłaby pomóc w zniwelowaniu różnic odnotowywanych we wskaźnikach takich jak oczekiwana długość życia, czy liczba samobójstw.

Konserwatywne partie polityczne potępiły propozycję jako pozbawioną szczegółów i powodującą niepotrzebne powielanie istniejących organów doradczych. Bardzo popularne stało się hasło „Jeśli nie wiesz, głosuj na nie”.

Podczas kampanii referendalnej eksperci ds. mediów społecznościowych zaobserwowali „zachowania przypominający boty”, które rozpowszechniały te same treści w mediach społecznościowych.Wyniki referendum z 14 października potwierdziły negatywny stosunek większości Australijczyków do proponowanych zmian. Wstępne wyniki sugerują, że 59% zarejestrowanych wyborców zagłosowała na nie. Referendum okazało się porażką dla obecnego rządu Australijskiej Partii Pracy.