Republika Mali rezygnuje z francuskiego jako języka urzędowego

Zgodnie z nową konstytucją, przyjętą przytłaczającą większością 96,91% głosów w referendum 18 czerwca, francuski nie jest już językiem urzędowym. Pozostanie on językiem roboczym, a na jego miejsce wejdzie 13 innych języków używanych przez liczne grupy etniczne Mali. Oficjalnym językiem pozostaje język Bambara.

Francuski był językiem urzędowym Republiki Mali od 1960 roku, czyli od momentu uzyskania przez kraj niepodległości. Podobnie jak w wielu innych krajach Afryki, język francuski jest żywą pozostałością po krwawej, kolonialnej okupacji.

Mali to kraj o bogatej kulturze położony w zachodniej Afryce. Zamieszkuje go około 21,9 mln ludzi podzielonych na liczne grupy etniczne. Najliczniejszą stanowi lud Bambara. Tak samo nazywa się też język jakim posługuje się około 80% populacji kraju. Poza nim w użyciu jest w sumie ponad 40 różnych języków.

Kraj Mali znajdował się pod okupacją francuską od końca XIX wieku do roku 1960 kiedy to uzyskał niepodległość jako Republika Mali. W 2020 roku władzę przejęła junta wojskowa. Wojskowi obiecują, że przeprowadzą demokratyczne wybory w 2024 roku.