Spadające ceny mleka kolejnym problemem polskiego rolnictwa

Polska

Krowa mleczna / Pixabay, autor: StudioKleurrijk

Zboże, owoce czy warzywa z Ukrainy nie są jedynym problemem polskiego rolnictwa. Pojawił się kolejny problem, jakim są spadające ceny skupu mleka. Przyczyn jest wiele, jednakże dwoma najpoważniejszymi są sieci handlowe, zwiększające swój zarobek wymuszając na dostawcach obniżanie cen zbytu, jak i również nadprodukcja mleka na świecie.

„Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, cena skupu mleka w marcu 2023 r. wyniosła 222,54 zł /1 hl i była wyższa o 13,3% niż w marcu 2022 r. Ważniejsze jest jednak to, że niestety, w odniesieniu do lutego 2023 r., cena była o 2,1% niższa”.- pisze dziennikara Dorota AndrzejewskaNarastające protesty rolnicze

Sulechowo

W poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. rolnicy zrzeszeni w Agro Unii zablokowali ciągnikami węzeł trasy S3 w Sulechowie w województwie lubuskim. Protestujący mówią, że głównym powodem protestu jest wyrażenie sprzeciwu wobec polityki rolnej rządu. A raczej, jak podkreśla jeden z organizatorów Lubuskiego protestu „A właściwie nie-rządu”.

Kłodzko

„Tu potrzebne są konkretne rozwiązania” - mówią protestujący rolnicy.

24 kwietnia 2023 r. tak jak w Sulechowie odbył się protest rolników z Agro Unii w Kłodzku. Protestujący naciskają na import zboża z Ukrainy, który wciąż trwa mimo zapewnień rządu o wstrzymaniu. Rolnicy z Kłodzka jak podkreślają „nie chcą żyć z dopłat”. Protest ma charakter „uświadamiający”, gdyż protestujący rolnicy chcą uświadomić resztę społeczeństwa, że obecna polityka rządu jest również krzywdzącą dla ludzi spoza rolnictwa. „My nie chcemy być na garnuszku państwa, […], z pieniędzy drukowanych w ramach kampanii wyborczej, kosztem wzrostu podatków płaconych przez wszystkich Polaków, kosztem wzrostu zadłużenia państwa i inflacji” apelował Jacek Hecht, samorządowiec, rolnik.Protest w województwie opolskim. „Protest tysiąca ciągników”

We wtorek 25 kwietnia 2023 r. odbędzie wojewódzki strajk rolników z wszystkich 11 powiatów. W proteście będzie uczestniczył lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

Protesty odbędą się w Prudniku, Nysie, Kluczborka oraz Opolu. W środę 26 kwietnia w województwie świętokrzyskim odbędzie się protest w Busku zdroju.

Protest w Szczecinie przedłuży się do jesieni?

Protest rolników trwa już od 23 marca 2023 r. Protestujący chcą usłyszeć konkretnych działań i rozwiązań w sprawie polskiego rolnictwa. 27 kwietnia do protestujących ma przyjechać minister rolnictwa Robert Telus. Po rozmowach zapadnie ostateczna decyzja, czy rolnicy z NSZZ RI „Solidarność” przedłużą protest do jesieni.Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.