Tak pracują panie sprzątające w ZUS. Ulokowane w brudnej piwnicy

Tak wygląda pokój dla pań sprzątających w ZUS w Zgierzu. Ma być to miejsce odpoczynku, spożywania posiłków, przebierania czy przygotowania się do pracy – informuje Związkowa Alternatywa. „To warunki urągające ludzkiej godności!” - czytamy na stronie internetowej związku.

Związkowa Alternatywa zarejestrowała swój związek zawodowy w ZUS już w 2021 roku. Od tamtego momentu zapisało się do niego 2 tysiące członków. Przewodniczącą związku w ZUS jest Ilona Garczyńska. Informowaliśmy o problemach z organizacją referendum strajkowego pośród pracowników instytucji. W październiku 2023 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że istotnie ZUS nielegalnie odmówił pracownikom prawa do strajku.

Pracownice ulokowane w nieprzystosowanej piwnicy

Wczoraj związek ujawnił szokującą informację, o skandalicznych warunkach pracy pracownic sprzątających w zgierskim oddziale ZUS-u. Społeczny Inspektor Pracy, który dokonał kontroli pomieszczeń piwnicznych budynku, stwierdził że ściany pokryte są kurzem węglowym i są skorodowane biologicznie. Podłoga natomiast nasączona jest wodą napływającą z zewnątrz. Pomieszczenia pozbawione są także bieżącej wody – referuje sprawę Ilona Garczyńska w programie „Reset Obywatelski”.

https://www.youtube.com/watch?v=dBopKY6rhpM

Na zgłoszenie Społecznego Inspektora Pracy Związkowa Alternatywa podjęła interwencje, zgłaszając sprawę między innymi do rady nadzorczej ZUS-u. Jak podkreśla przewodnicząca związku w ZUS – pracownice nie pozostają aktualnie pracownikami zakładu, jak było jeszcze kilka lat wcześniej. Instytucja realizuje przenoszenie pracowników do firm zewnętrznych, co w przyszłości może dotyczyć także kadr i księgowości - dodaje w rozmowie Resetu Ilona Garczyńska..

Na zdjęciach można zobaczyć brudne, przepełnione pomieszczenia piwniczne, nieprzystosowane do stałego użytku przez człowieka. Ustawiono w nich jedynie meble. Ze względu na nierówności w ścianie i podłodze, meble te stoją krzywo i niestabilnie. Dodatkowo jak widać, zagęszczenie kartonów oraz innych przedmiotów stojących bezpośrednio na podłodze, sprawia że poruszanie się po nich jest uciążliwe.

„Panie sprzątające odpoczywają tam, spożywają kawę czy posiłek” – mówi Ilona Garczyńska – „To miejsce nie spełnia wymogów żadnych” – dodaje.

Fot. Związkowa Alternatywa / za.org.pl Fot. Związkowa Alternatywa / za.org.pl