Trwają międzynarodowe targi Hainan Expo w Chinach. Pokaz chińskich możliwości

Jutro kończą się targi Hainan Expo - Międzynarodowe Wystawy Produktów Konsumenckich w Chinach. Celem targów, zorganizowanych przez Biuro Międzynarodowego Rozwoju Gospodarczego prowincji Hainan, było promowanie importu i eksportu wysokiej jakości produktów przez rynki światowe.

Od 10 do 15 kwietnia w Haikou, stolicy prowincji Hainan w południowych Chinach, odbywają się targi Hainan Expo. Prowincja ta jest znana ze swojego biznesowego przeznaczenia. Głównym celem targów jest zwiększenie konsumpcji wśród konsumentów chińskich i zagranicznych. Jest to jedno z kluczowych zadań rządu chińskiego na ten rok.

Pomysł chińskiego rządu - zwiększenie konsumpcji indywidualnej poprzez organizację targów handlowych, czy jest to głupi pomysł?

Zwiększenie konsumpcji indywidualnej, poprzez wydawanie osobistych dochodów obywateli, może przyczynić się do pobudzenia aktywności gospodarczej, ale nie wzrostu gospodarczego - jeśli mówimy o skali dzisiaj omawianego wydarzenia. Aktywność gospodarcza z kolei zachęci chińskie przedsiębiorstwa do poprawy jakości swoich produktów i zwiększenia sprzedaży. Organizacja międzynarodowych wydarzeń gospodarczych przez chiński rząd jest pozytywna dla globalnej gospodarki. Pokazuje to również zaangażowanie rządu chińskiego w zrzeszanie środowisk handlowych i podkreśla znaczenie Chin w gospodarce światowej. W porównaniu, zaangażowanie rządu polskiego w organizację międzynarodowych wydarzeń gospodarczych jest mniejsze. Komisja Europejska również informuje o dzisiejszym wydarzeniu, zachęcając do uczestnictwa.

Co można powiedzieć o światowej integracji handlowej prowadzoną przez Polskę, czy znajdą się jakiekolwiek słowa uznania w tym temacie?

Obecnie w Polsce odbywają się głównie targi krajowe lub lokalne, które nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Na dzień publikacji artykułu w tym roku odbyły się tylko dwa spotkania biznesowe sklasyfikowane jako targi i wystawy za granicą, które dotyczyły interesu polskiego - są to ustalenia redakcji według publicznych danych ze strony Krajowej Izby Gospodarczej. Można zapytać, dlaczego Polska powinna angażować się bardziej w rozwój poza granicami kraju i co realnie mamy w tym przypadku do zaoferowania. Nie da się ukryć, że w Polsce brakuje nowych i innowacyjnych propozycji w obszarze rozwoju gospodarki narodowej. Nie ma również pomysłów na angażowanie się w międzynarodową integrację gospodarczą, co pozwoliłoby przyciągnąć inwestycje zagraniczne. W tej kwestii nasz kraj został przejęty przez Niemcy, które wykorzystują Polskę do promocji swoich towarów i eliminacji polskiej konkurencji.

Historia jednak pokazuje, że to, co opisujemy, było możliwe do zrealizowania. Wystarczy, że rząd będzie zaangażowany w międzynarodowe interesy gospodarcze. Tak było w czasach Polski Ludowej, kiedy organizowano Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz targi krajowe w Poznaniu. Pierwsza impreza handlowa odbyła się w 1958 roku. Wystawcami na targach były głównie krajowe przedsiębiorstwa produkcyjne, zjednoczenia, centrale handlowe i zrzeszenia wytwórców państwowych, spółdzielczych i prywatnych.

Dawniej organizacją targów międzynarodowych zajmowała się Centrala Handlu Zagranicznego. Podczas dawnych targów w Poznaniu organizowano konkursy jakościowe o nazwie „Dobre-Ładne-Poszukiwane”. Konkursy te miały na celu wspieranie współzawodnictwa między przedsiębiorstwami w zakresie poprawy jakości, ilości i asortymentu oferowanych towarów. Ta informacja nie jest powszechnie dostępna w Internecie i można ją znaleźć tylko w źródłach historycznych, współczesne media niezbyt chcą pochwalać elementy byłego ustroju.

Na co to organizowanie różnych wydarzeń i targów? Przecież to nic nie zmienia.

Celem organizacji międzynarodowych imprez gospodarczych jest prezentacja aktualnych możliwości biznesowych i technicznych oraz nawiązanie bliższych kontaktów między producentami i handlowcami. Wielkim wyzwaniem jest jednak przyciągnięcie inwestorów zagranicznych i potencjalnych partnerów gospodarczych.

Na targach Hainan Expo pojawią się międzynarodowe marki z Azji i Pacyfiku. Liczą one na to, że wyjątkowe zalety i zasady wolnego portu w Hainan będą atrakcyjne dla zwiększenia swoich zysków. Wolny port handlowy w Hainan oferuje zachęty podatkowe, bezcłowe oraz preferencyjne zasady dla wielu rodzajów towarów importowanych i eksportowanych. „Niektóre z międzynarodowych marek zdecydują się później przenieść tutaj biznes i rozpocząć współpracę ze strefami wolnocłowymi. Niektórzy uważają Hainan za lokalne centrum, w którym można wykorzystać zarówno konkurencyjność geograficzną, jak i politykę wolnego handlu” – dodał jeden z organizatorów targów Hainan Expo w wywiadzie dla CGTN.

O groźnych skutkach liberalizacji zasad rynku zewnętrznego.

Należy pamiętać, że liberalizacja zasad wstępu to jedno, ale co z wykorzystywaniem klasy pracowniczej przez zagranicznych inwestorów? Takie warunki nie mogą istnieć. Jest to ważne zagadnienie, ponieważ gospodarka południowych Chin jest narażona na łamanie praw pracowniczych z powodu bardziej liberalnych zasad ekonomicznych.

Skutki są powszechnie znane w chińskich warunkach. Chińczycy zrobią wszystko, by przegonić Stany Zjednoczone pod względem wyrobionego zysku, nie zawsze dbając o pracowników w szarych strefach, które są zagrożone większym ryzykiem wykorzystywania siły roboczej. W aktualnym momencie musimy skupić się na Polsce, gdzie toczą się najbliższe realia. Tu również spotkamy wyżej wymienione zagrożenia