Uczcili pamięć Edwarda Gierka i przypomnieli zasługi dla Polski i regionu

Polska

Uczestnicy obchodów / fot. Fakty i Analizy

W sobotę 27 lipca 2024 roku na cmentarzu w Sosnowcu Zagórzu z okazji 23 rocznicy śmierci Edwarda Gierka, byłego I Sekretarza KC PZPR, odbyło się spotkanie poświęcone Jego pamięci. Na grobie złożono wieńce od organizacji, jak i osób prywatnych i zapalono znicze.

Wdzięczność dla Edwarda Gierka

Spotkanie rozpoczął główny inspirator obchodów Maciej Gadaczek, który zwięźle przypominał fakty historyczne, wymieniając sztandarowe inwestycje lat 70. XX wieku i wkład w pokojową politykę zagraniczną. Wystąpili też między innymi wiceprezydenci Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, mówiąc co te miasta zawdzięczają Edwardowi Gierkowi.

Wśród organizatorów i uczestników uroczystości znaleźli się: Profesor Adam Gierek, Maciej Gadaczek, Andrzej Jaroszewicz, Jacques Kmieciak, Krzysztof Szwej, a z organizacji: Stowarzyszenie Pokolenia koła w Brzeszczach, Zabrzu, Sosnowcu, Czeladzi, Będzinie czy Katowicach, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego im. gen. Zygmunta Berlinga, Unii Pracy, Komunistycznej Partii Polski, Nowej Lewicy, Polskiego Ruchu Lewicowego, czy Federacji Młodych Socjaldemokratów. Przybyli pamiętający o osiągnięciach dekady i zatrudnieni w zakładach pracy, które licznie powstawały w tym czasie.

Uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty i znicze / fot. Fakty i Analizy

Postulaty uczestników wydarzenia

Spośród ponad stu kilkudziesięciu uczestników wszyscy poparli inicjatywę przywrócenia w Sosnowcu nazwy ronda im. E. Gierka oraz zaproponowano inne formy uczczenia pamięci Wielkiego Polaka i Patrioty. Licznie podpisywano petycję do władz w tej sprawie, a także żądano uchylenia haniebnej ustawy dekomunizacyjnej, praktycznie eliminującej pamięć o ludziach zasłużonych dla PRL. Obecny był też Andrzej Jaroszewicz i Heathcliff Janusz Iwanowski Pineiro, producent filmu „Gierek”, który poza uznaniem dla jego bohatera, mówił o fali nienawiści i wrogości, która go spotkała za produkcję tego filmu, który zrealizował w całości na swój koszt, podczas inne filmy o najnowszej historii Polski były w znacznym stopniu wspierane finansowo przez państwo.

Działacze lewicy upamiętnili Stefana Okrzeję oraz manifest PKWN

Czas czytania: 5 minut

Przeczytaj również...

Działacze lewicy upamiętnili Stefana Okrzeję oraz manifest PKWN

Nauka okresu Gierka dla współczesnych

Później w Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie pod hasłem „Hutnictwo – czynnikiem rozwoju miasta i regionu”. W wystąpieniu prezydent Dąbrowy Marcin Bazylak przypominał, że rozwój miasto zawdzięcza Hucie Katowice. Jednym z ciekawszych wystąpień był referat Waldemara Matysiaka, pracownika naukowego politechniki, który wymieniając ważne sukcesy epoki, mówił krytycznie o obecnej sytuacji gospodarczej i zapaści nauk technicznych, bez których nie może być rozwoju przemysłu i nauki. Obecnie Polska stała się montownią bez podstawowej produkcji podzespołów.

W latach 70, gdy E. Gierek sprawował funkcję I Sekretarza KC PZPR, w Polsce Ludowej wybudowano m.in. około 3 mln mieszkań, setki zakładów przemysłowych w tym Fabrykę Samochodów Małolitrażowych, Port Północny w Gdańsku, Hutę Katowice, Rafinerię w Gdańsku, Elektrownię Bełchatów, Kopalnię w Bogdance, Dworzec Centralny w Warszawie, Centralną Magistralę Kolejową, Trasę Warszawa-Katowice tzw.Gierkówkę oraz Trasę Łazienkowską w Warszawie.

Załączamy całość wystąpienia Waldemara Matysiaka

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.