Wojna w Palestynie – podsumowanie dnia 5 listopada 2023

Świat

Highlights from LTG Aviv Kohavi’s service as IDF Chief of the General Staff / Flickr, autor: Israel Defense Forces, licencja: CC BY-NC 2.0

IDF kontynuuje zarówno bombardowanie, jak i szturm na Strefę Gazy. Ministerstwo zdrowia Gazy podaje liczbę ofiar cywilnych na 9770 (4800 dzieci, 2550 kobiet). Palestyńskie firmy telekomunikacyjne informują o całkowitej utracie łączności na terytorium Gazy. Palestyńskie siły zbrojne odpowiedziały ostrzałem rakietowym Tel Awiwu i okolic (brak danych o ofiarach).

Armia izraelska (kolor niebieski na mapce) dokonała okrążenia miasta Gazy i próbuje je zdobyć. Intensywne walki trwają w gęsto zabudowanych miejskich terenach zwł. w Dżabaliji i Bajt Hanun. Nie ma dokładnych danych o stratach obu stron w ludziach i sprzęcie – IDF podaje jedynie, że w lądowej inwazji Gazy zginęło dotychczas 34 izraelskich żołnierzy.Na libańsko-izraelskiej granicy trwa wymiana ognia między IDF a wojskiem Hezbollahu. Izraelski dron uderzył w pojazd na terytorium południowgo Libanu, zabijając trzech ludzi (wg Hezbollahu były to dzieci). W odwecie Hezbollah dokonał ostrzału rakietowego północnego Izraela – cztery rakiety przedostały się przez izraelską obronę powietrzną i uderzyły w przygraniczne miasto Kirjat Szemona.

Zapowiedziana została wizyta szefa CIA w Izraelu.Masowe protesty antywojenne odbyły się w Tel Awiwie oraz w szeregu innych metropolii za granicą (w państwach zachodnich, bliskowschodnich itp.).

Minister dziedzictwa Izraela, Amichai Elijahu zadeklarował, że jedynym sposobem zakończenia konfliktu może być zrzucenie bomby nuklearnej na Gazę. Słowa te oburzyły opinię publiczną, zaś minister został, decyzją premiera Netanjahu, zawieszony w swoich obowiązkach.Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.