
Posąg Czojbalsana przed Narodowym Uniwersytetem Mongolskim / Domena publiczna
8 lutego 2025 w Mongolii odbyły się oficjalne uroczystości z okazji jubileuszowej 130 rocznicy urodzin Chorlogijna Czojbalsana — marszałka i dwukrotnego Bohatera Mongolskiej Republiki Ludowej, wielkiego rewolucjonistę i przywódcę kraju, który rządził od lat 30 XX wieku, do swojej śmierci w 1952 roku.
W stolicy Mongolii w Ułan Bator zorganizowano i zaprezentowano specjalną wystawę zatytułowaną "Marszałek Ch. Choibalsan-130, bohater uwieczniony w historii", a przedstawiciele Państwowego Uniwersytetu Mongolii złożyli kwiaty pod pomnikiem Czojbalsana.
Największe uroczystości związane ze 130 urodzinami marszałka miały miejsce w mieście Czojbalsan — stolicy Ajmaku Wschodniego (mong. Дорнод аймаг), nazwanej w 1941 na cześć ówczesnego przywódcy kraju. Na Placu Niepodległości pod pomnikiem tego wybitnego mongolskiego działacza państwowego i wojskowego zebrali się członkowie Wielkiego Churału Państwowego Mongolii, gubernator Ajmaku Wschodniego, przywódcy państwowych agencji wojskowych i organów ścigania oraz inni goście, którzy złożyli kwiaty i oddali hołd pomnikowi Bohatera Mongolskiej Republiki Ludowej, marszałka Chorloogijna Czojbalsana.
Następnie na Placu Niepodległości odbyła się uroczysta parada wojskowa. Oprócz tego w mieście Czojbalsan odbyły się inne wydarzenia upamiętniające tą ważną dla Mongołów rocznicę, takie jak wystawy książek, pokazy fotograficzne i specjalne ekspozycje muzealne przedstawiające życie i działalność Czojbalsana.
Największa wystawa została otwarta 8 lutego 2025 w Ułan Bator. Została zorganizowana we współpracy z Ministerstwem Obrony, Ministerstwem Kultury, Sportu, Turystyki i Młodzieży, Narodowym Muzeum Mongolii, Mongolskim Muzeum Wojskowym i innymi instytucjami, pod nazwą "Marszałek Ch. Choibalsan-130, bohater uwieczniony w historii".
Narodowe Muzeum Mongolii i Mongolskie Muzeum Wojskowe prezentują zwiedzającym około 200 eksponatów i dokumentów, w tym kompletny mundur marszałkowski, płaszcz i różne ubrania, szachy, przybory do pisania, zegarek kieszonkowy, lornetkę, stół konferencyjny, certyfikat Bohatera Mongolskiej Republiki Ludowej, broń, miecz i 130 innych eksponatów, ponad 40 fotografii, ponad 10 obrazów słynnych artystów i około 20 rzadkich dokumentów archiwalnych z Centralnego Archiwum Obrony.
Wystawa poświęcona 130 rocznicy urodzin marszałka Chorloogijna Czojbalsana, jednego z czołowych przywódców Rewolucji Ludowej z 1921 roku, wybitnej postaci w Partii Ludowo-Rewolucyjnej, państwie i wojsku, będzie otwarta dla publiczności od 8 lutego do 25 marca 2025 roku.
Chorlogijn Czojbalsan jest szczególnie ważną postacią dla osób związanych z Państwowym Uniwersytetem Mongolii, którzy tego dnia złożyli wieniec z kwiatami pod pomnikiem Czojbalsana, znajdującym się przed wejściem do budynku Uniwersytetu. Naukowcy przypomnieli, że historyczna decyzja podjęta w kwestii szkolnictwa wyższego i nauki w Mongolii w trudnych czasach II wojny światowej, inicjatywa i decyzja o założeniu uniwersytetu, była nierozerwalnie związana z marszałkiem Czoibalsanem.
Marszałek Ch. Czoibalsan podjął historyczne decyzje o utworzeniu Uniwersytetu Państwowego, najstarszego ośrodka szkolnictwa wyższego w Mongolii, czyli obecnego Mongolskiego Uniwersytetu Państwowego, takie jak: „O utworzeniu Uniwersytetu Państwowego w Ułan Bator” (6 grudnia 1940 r.), „O przedłużeniu okresu nauki w kursie przygotowawczym do szkolnictwa wyższego” (marzec 1941 r.), „O reorganizacji kursu przygotowawczego do szkolnictwa wyższego” (wrzesień 1941 r.) i „O otwarciu kursu przygotowawczego do szkolnictwa wyższego i mianowaniu dyrektora” (marzec 1942 r.).
Pomnik Ch. Czoibalsana, znajdujący się przed Państwowym Uniwersytetem Mongolii, został stworzony odsłonięty w 1946 roku w ramach obchodów 25 rocznicy Rewolucji Ludowej. Uważa się go za jeden z pierwszych współczesnych pomników stworzonych przez Mongoła i jest wyjątkowy, ponieważ został wzniesiony za życia marszałka.
Chorlogijn Czojbalsan jest nadal postacią bardzo szanowaną we współczesnej Mongolii. Ocenia się, że jego działania doprowadziły do uznania niepodległości Mongolii na całym świecie, a także pozostawiły po sobie wolne i niepodległe państwo. Dla Mongołów jest to bezcenne osiągnięcie.
Podziel się swoją opinią!
Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.
0 Komentarzy
Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.