Spadek bezpieczeństwa pracy w Europie. Wzrost wypadków przy maszynach

Świat

Josh Aitken, Working in the Woods Today / Flickr, autor: hans peter meyer

Tekst autorstwa: Rafał Majnert

Chociaż Europa określana jest jako miejsce o wysokich standardach pracy, szczególnie jej zachodnia część, to według danych od lat warunki te pogarszają się. Największe wzrosty wypadków przy pracy z maszynami dotyczą Holandii, Hiszpanii i Portugalii. Sektory o największym ryzyku uszkodzenia ciała przez maszyny dotyczą rolnictwa, przemysłu i budownictwa. Ale to nie jedyne złe wiadomości.

Niebezpieczeństwo przy pracy z maszynami

Dane Eurostatu dotyczące wypadków przy pracy z użyciem maszyn, które powodują niezdolność do pracy powyżej 4 dni, zbierane są od 2014 roku. Odnotowano wtedy 75 tys. wypadków, a w 2019 już 80 tys. w całej Europie.

Przed wprowadzeniem zmian w Unii Europejskiej istniały przepisy, które nakładały obowiązek sprawdzania maszyn w przedsiębiorstwach przez niezależnych inspektorów. Komisja Europejska wprowadziła w 2006 roku pakiet deregulacyjny „Better Regulation”, który zwolnił przedsiębiorców z tego obowiązku. Związki zawodowe zrzeszone w European Trade Unions zaznaczają, że to właśnie ta zmiana doprowadziła do wzrostów.

Europarlamentarzyści przeciwko lepszym regulacjom

Obecnie Komisja Europejska zadeklarowała chęć powrotu do poprzednich przepisów. Jednak europarlamentarzyści zgromadzeni w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów zagłosowali przeciwko wprowadzeniu wymogów niezależnej inspekcji maszyn. Stwierdzili, że zdecydowanie lepiej jest, gdy to przedsiębiorcy potwierdzą bezpieczeństwo poprzez samodeklarację.

Umieralność na raka piersi wzrasta. Zbadaj się za darmo

Czas czytania: 4 minut

Przeczytaj również...

Umieralność na raka piersi wzrasta. Zbadaj się za darmo

Tendencja wzrostowa także pośród liczby inspekcji

Podczas dyskusji związki zawodowe przypomniały kwestie spadającej liczby przeprowadzonych inspekcji pracy w całej Europie o 20% (od 2010 roku), a także porażce zapobieżenia wzrostu wypadków śmiertelnych w pracy. „Zdecydowanie lepsze są czerwone taśmy bezpieczeństwa niż czerwone zakrwawione bandaże” – powiedział Sekretarz Generalny European Trade Unions Mikael Stahl.

Związki zawodowe na bazie przytoczonych danych alarmują o spadających warunkach pracy w całej Europie, a także potrzebę reakcji ze strony władzy Unii Europejskiej.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.