Izrael atakuje misję ONZ, są ranni

Świat

Powiewająca flaga ONZ

autor: Niklas Jeromin, pexels.com

Dwóch indonezyjskich żołnierzy misji ONZ w Libanie (UNIFIL) zostało rannych w wyniku izraelskiego ataku. W odpowiedzi na incydenty, w których ucierpieli włoscy żołnierze włoskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało na rozmowę izraelskiego ambasadora.

W czwartek 10 października czołg Izraelskich Sił Obronnych (IDF) ostrzelał siedzibę dowództwa sił ONZ w miejscowości Naqoura na południu Libanu. W mieście Labbon zaatakowany został jeden z bunkrów, w którym znajdowali się żołnierze ONZ. Uszkodzono systemy łączności i część pojazdów.

Jean-Pierre Lacroix – sekretarz generalny ONZ do spraw operacji pokojowych stwierdził, że rośnie zagrożenie bezpieczeństwa członków sił pokojowych. Świadkowie mówią, że atak nie był przypadkowy. Władze ONZ oświadczyły, że izraelscy żołnierze wiedzieli do kogo strzelają. Podkreśliły również, że IDF celowo niszczy na przykład kamery monitoringu i systemy łączności sił pokojowych.

Włoski minister obrony narodowej Guido Crosetto na konferencji prasowej oświadczył, że włoscy żołnierze sił pokojowych nie będą przyjmować rozkazów od izraelskich wojskowych. Domagał się wyjaśnień agresywnych działań IDF.

Oburzenie wyraził również prezydent Irlandii Michael D. Higgins. Wyraził on zaniepokojenie losem 347 irlandzkich żołnierzy stacjonujących w południowym Libanie. Powiedział, że znajdują się oni tam aby chronić życie cywilów. Za nieakceptowalne uznał izraelskie groźby wobec sił ONZ. Wcześniej doszło do incydentów, gdy siły IDF domagały się od Irlandczyków wycofania z zajmowanych posterunków, a ci odmówili ich opuszczenia. Żołnierze ONZ z kontyngentu irlandzkiego nadzorują tak zwaną Niebieską Linię, czyli granicę między Izraelem a Libanem. Dokumentują między innymi przypadki jej naruszenia.

Ponad 1500 ofiar inwazji Izraela na Liban

Czas czytania: 4 minut

Przeczytaj również...

Ponad 1500 ofiar inwazji Izraela na Liban

Niedaleko od nich znajduje się posterunek zajmowany przez polskich żołnierzy. W ramach misji w Libanie działa około 250 polskich członków sił pokojowych.

Przedstawiciele UNIFIL we wpisie na oficjalnych mediach społecznościowych stwierdzili: "eskalacja napięć wzdłuż Niebieskiej Linii (linii demarkacyjnej, wyznaczającej granicę izraelsko-libańską) doprowadziła do masowych zniszczeń miast i wiosek w południowym Libanie".

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


1 Komentarzy

Tadeusz Gość

2024-10-12 11:17

Jeszcze ONZ nie wykluczył Israela ? Pogrozili paluszkiem bandziorom od lat pastwiącymi się nad bezbronna ludnością Palestyny. Skandal.