Firmy od dowozu jedzenia omijają polskie prawo pracy oraz nie płacą podatków

Polska

Food delivery driver in car / Wikimedia Commons, autor: Meanwell Packaging, licencja: cc-by-2.0

Kurierzy zrzeszeni w OPZZ Konfederacja Pracy stworzyli Manifest, w sprawie regulacji warunków pracy w branży platformowej.

O strajku kurierów już pisaliśmy. Nasuwa się nam teraz pytanie, jak potoczy się dalej sytuacja i czy kurierzy z innych korporacji będą zmuszeni podjąć takie same kroki jak kurierzy z Pyszne.pl?



„Komisja europejska podaje, że nawet 41 procent czasu pracy w branży platformowej jest nieopłacane, a 55 procent pracowników otrzymuje wynagrodzenie poniżej minimalnej krajowej” Pojawia się obawa wśród pracowników, że w takie korporacje jak Uber, Glovo, Wolt będą awangardą wśród śmieciowych umów na polskim rynku pracy. Co to oznacza model platformowy dla pracowników i pracownic? Oznacza to m.in.: brak prawa do uzwiązkowienia, stałej stawki godzinowej, stałej liczby godzin pracy czy przewidywalności wynagrodzenia, a także niższą emeryturę w przyszłości.

Nieprzestrzeganie, omijanie podstawowych praw pracowniczych odbywa się wraz z coraz to agresywniejszą konkurencją wśród wielkich korporacji, w manifeście kurierów czytamy:

„Wytwarza się presję, która prowadzi do obniżania standardów pracy u lepszych pracodawców oraz stwarza precedens do zaniżania warunków w innych branżach. Przez agresywną konkurencję i zaniżanie płacy platformy dążą do monopolizacji rynku i wyparcia innych firm”.

Jak wskazują związkowcy, konkurują ze sobą nie tylko właściciele wielkich firm, lecz zjawisko te występuję między pracownikami i pracownicami tej samej firmy. Mianowicie, w aplikacjach platformowych pracownicy nie mają stuprocentowej gwarancji dostępności zleceń.

„Wytwarza to sytuację, w której najgorzej sytuowanym pracownikom z minuty na minutę realnie odmawia się pracy. Spędzają oni czas w stanie gotowości bez przysługującej im płacy. Uważamy, że przyzwolenie na taki model organizacji stosunków zatrudnienia podważa obowiązywanie w Polsce części praw obywatelskich„- wyjaśniają związkowcy.



Większość korporacji, które są w branży platformowej, omija wszelkie obowiązki podatkowe i ubezpieczeniowe. De facto jest to na nie korzyść dla pracowników, większość z nich jest pozbawiona wszelkich ubezpieczeń społecznych, a korporacje pozbywają się odpowiedzialności za pracujących i ich wynagrodzenia.

Związkowcy zauważają, że wśród pracowników panuje skrajna indywidualizacja. Choć w reklamach kreuje się kurierów jako pojedynczych mikroprzedsiębiorców, rzeczywistość w rezultacie jest o wiele inna. Dla pracowników branży platformowej zrzeszanie się w związki zawodowe jest utrudnione, a nawet gdyby zostałby utworzony takowy związek, natychmiast by był zwalczany przez zarząd firmy.

Jakich zmian chcą kurierzy w pracy platformowej?

  1. Zapewnienia stabilności zarobków:
  2. Skończenia z promocją pracy ponad siły,
  3. Zagwarantowania praw związkowych,
  4. Zagwarantowania prawa do płatnego urlopu,
  5. Wprowadzenie rozwiązań gwarantujących przejrzystość stosowanych przez platformy algorytmów,

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.