Na ruinach cementowni powstanie centrum kultury

Gospodarka

Arro / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Ostatnio prezydent Będzina w województwie śląskim zaprezentował plan rewitalizacji terenu, na którym stoi zrujnowana cementownia Grodziec. Ta historyczna budowla od lat zagraża bezpieczeństwu mieszkańców, ponieważ jej ruiny mogą się zawalić. Jest to również nieestetyczny element krajobrazu.

Miasto złożyło wniosek o uzyskanie funduszy z Unii Europejskiej w wysokości 94 mln złotych na pierwszy etap planu rewitalizacji. Plan obejmuje utworzenie Miejskiego Centrum Kultury i Animacji na terenie aktualnych ruin. Plan obejmuje m.in. budowę sali teatralnej, kina plenerowego, restauracji, biblioteki, sali tanecznej oraz ośrodka kultury. Drugi etap planu zakłada dodatkowo budowę sali konferencyjnej i muzeum przemysłu.

Mieszkańcy miasta wyrazili swoje opinie pod postem na Facebooku poświęconym historycznej Cementowni Grodziec. Wielu z nich popiera inwestycję, trzymając kciuki za jej powodzenie. Niemniej jednak, niektórzy sądzą, że ogłoszenie rewitalizacji może być związane z nadchodzącą kampanią samorządową, co budzi pewne kontrowersje.

Część mieszkańców podkreśla, że złożenie wniosku nie gwarantuje otrzymania finansowania, a także sugeruje konieczność samofinansowania inwestycji. Pytanie pozostaje, czy ośrodki kultury mogą być w pełni rentowne. Trzeba tu będzie liczyć na wsparcie ze strony samorządu czy spółdzielni mieszkaniowych, które często finansują ośrodki kultury; przykład w Poznaniu czy Warszawie.

Pojawiają się także głosy krytyki dotyczące liczby istniejących ośrodków kultury na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Trzeba się zastanowić, czy nie istnieją inne pomysły na zagospodarowanie terenów postprzemysłowych? Może ośrodków kultury mamy już za dużo?

Czy może to być kolejna niezrealizowana obietnica prezydenta, pozostaje pytaniem bez jednoznacznej odpowiedzi. Mieszkańcy są kluczowymi uczestnikami, którzy będą oceniać, czy prezydent dotrzyma deklaracji w sprawie rewitalizacji.

Cementownia Grodziec działała przez 122 lata, kończąc swoją działalność w 1979 roku. Była to pierwsza cementownia w Polsce, jedna z pierwszych w Europie.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.