Wojna domowa w Sudanie bagatelizowana przez społeczność międzynarodową

Świat

Mieszkańcy Sudanu / Flickr

Pogarsza się sytuacja humanitarna w Sudanie. We wtorek 15 państw arabskich i afrykańskich wystosowało wspólne oświadczenie, zawracając uwagę na tragedię mieszkańców tego kraju. Związkowcy wzywają do zakończenia wojny domowej, a w Genewie rozpoczynają się rozmowy pokojowe.

Sygnatariuszami oświadczenia dotyczącego kryzysu głodu w Sudanie są Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Maroko, Mauretania, Czad, Komory, Gwinea-Bissau, Seszele, Senegal, Kenia, Sierra-leone, Uganda, Mozambik oraz Nigeria.

Podkreślają oni, że kryzys w Sudanie jest bagatelizowany przez instytucje międzynarodowe. Tymczasem głód zagraża 25,6 milionów mieszkańców tego kraju. Problemy trwają w 14 regionach i są związane z trwającą od kwietnia 2023 roku wojną domową między armią rządową a rebeliantami z Sił Szybkiego Wsparcia. Doprowadziła ona do śmierci ponad 14 tysięcy osób, a 33 tysiące zostało rannych. Są to jedynie ofiary działań zbrojnych.

Kryzys humanitarny jest o wiele poważniejszy. Sytuację pogarszają masowe wysiedlenia oraz ucieczka ludności z terenów objętych walkami. W Sudanie oraz sąsiednich państwach jest obecnie ponad 11 milionów uchodźców.

Według raportu międzynarodowej organizacji Save the Children opublikowanego 7 lipca, 3/4 dzieci w Sudanie cierpi głód lub niedożywienie.

ONZ zwraca uwagę, że w wyniku walk zablokowano na przykład transport żywności podczas zbiorów. Nie ma również bezpiecznych sposobów na dostarczanie pomocy do wielu regionów kraju.

W Genewie (Szwajcaria) w tym tygodniu rozpoczęły się rozmowy pokojowe między rządem sudańskim a rebeliantami. Odbywają się one pod patronatem specjalnego wysłannika ONZ. Shible Sahbani przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Sudanie stwierdził, że negocjacje mogą poprawić sytuację, prowadząc do zawieszenia broni lub wyznaczenia korytarzy humanitarnych, którymi będzie można dostarczyć pomoc ludności cywilnej.

W Sudanie 30 czerwca powstała centrala związkowa Sudański Front Związków Zawodowych. Organizacja zrzesza związki zawodowe między innymi dziennikarzy, lekarzy oraz pracowników kolei. W wydanym przed rozpoczęciem rozmów pokojowych oświadczeniu wezwała obie strony wojny domowej do jak najszybszego zakończenia walk.

Związkowcy chcą zakończenia rządów wojskowych, odpolitycznienia armii, a także wprowadzenia nowych rządów, które umożliwią pomoc humanitarną dla ofiar wojny i odbudowę kraju. Opowiadają się za „demokratycznym cywilnym państwem” oraz demokracją ludową. Wzywają do likwidacji wpływów politycznych ludzi powiązanych z obalonym reżimem prezydenta Omara Al-Baszira.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.