Fakty i Analizy - Zima szturmuje Stany Zjednoczone. W Teksasie ogłoszono stan wyjątkowy
Zima szturmuje Stany Zjednoczone. W Teksasie ogłoszono stan wyjątkowy
Ryder in the storm / Flickr, autor: Guy Mayer, licencja: CC BY-NC-ND 2.0

Stany Zjednoczone nawiedzane są obecnie przez niszczycielską w skutkach zimę. W najbardziej dotkniętym katastrofalnymi warunkami stanie Teksas, przez który przeszła burza z marznącym deszczem, gubernator Greg Abbott wprowadził stan wyjątkowy.

Objął on hrabstwa Denton, Hays, Henderson, Milam, Smith, Travis i Williamson. Wykaz ten nie jest ostateczny i po zakończeniu oceny strat może się powiększyć. W stanie New Hampshire odnotowano temperaturę minus 77 stopni Celsjusza, będąca prawdopodobnie amerykańskim rekordem zimna.

Burza lodowa, która przetoczyła się przez Teksas w zeszłym tygodniu, odebrała życie co najmniej 8 osobom i pozostawiła bez prądu ponad 400 000 odbiorców. W niedzielę rano 66 000 klientów w Teksasie nie miało dostępu do prądu.

Abbott zwrócił się do mieszkańców o zgłaszanie zniszczeń w domach i firmach. „Stan Teksas zapewnił wszelką pomoc, o którą poproszono podczas ciężkich warunków atmosferycznych. Zapewniamy, że społeczności w całym stanie otrzymają niezbędne zasoby i wsparcie” – zapowiedział gubernator.

Gołoledź na drogach wstrzymała podróże na obszarze od Teksasu po Kentucky, szczególnie dotknięte oblodzeniem zostały Dallas, południowa Oklahoma i Arkansas. Zgłoszono ponad 600 wypadków samochodowych.

Gubernator upoważnił on podległe mu instytucje do wykorzystania wszystkich dostępnych zasobów nieodzownych do uporania się z kataklizmem. Prowadzone są naprawy uszkodzonej infrastruktury, usuwanie gruzu i ocena szkód.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz też