Coraz więcej polaków doświadcza mobbingu w pracy. - Fakty i Analizy
Coraz więcej polaków doświadcza mobbingu w pracy.
pxhere.com, autor: Mohamed Hassa, licencja CC0 Public Domain.

Mobbing jest specyficznym rodzajem przemocy, z którym najczęściej borykają się pracownicy, co przekłada to się na wszelkiego rodzaju problemy psychiczne a w ostateczności osoba będąca ofiarą mobbingu, może popełnić samobójstwo.

Czym jest mobbing?
Wedle Art. 94’3 § 2 Kodeksu pracy, „mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Teoretycznie, według prawa, obowiązkiem pracodawcy jest przeciwdziałanie mobbingowi, jednakże w praktyce wygląda to zupełnie inaczej a udowadniają to dane.”

Dane które zostały opracowane przez Departament Planowania, Analiz i Statystyk Głównego Inspektora Pracy pokazują, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło 1003 skargi dotyczące mobbingu. Według Michała Murgabiego z platformy ePsycholodzy.PL, dane te nie oddają rzeczywistej skali zjawiska. Z przeprowadzonego badania przez grupę UCE wynika, że 40 proc. Polaków doświadczyło mobbingu w pracy.

Pracownicy którzy stykają się z mobbigniem w miejscu pracy mogą się bronić, zbierać materiał dowodowy aby na lepszej pozycji w sądzie pracy był pracownik tudzież oprzeć się o pomoc związku zawodowego jeśli takowy funkcjonuje w danym zakładzie pracy.
„Obowiązkiem związku zawodowego jest obrona godności pracowników, w tym również przeciwdziałanie mobbingowi”- pisze Związkowa Alternatywa.

Jaką karę może ponieść pracodawca?
W Kodeksie Karnym znajduje się regulacja dotyczące problemu mobbingu. Zgodnie z Art.218 Kodeksu Karnego na pracodawcę może zostać nałożona grzywna, albo dwa lata pozbawienia wolności.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz też