Od 2018 nie otrzymali wynagrodzeń, mimo korzystnych wyroków sądu pracy

Polska

Może być zdjęciem przedstawiającym pięść na czarnym tle, zdjęcie jest utrzymane w kolorystyce czarno-białej

Pięść / Flickr, autor: bruckerrlb

Sprawa ciągnie się od 6 lat, a portierzy poznańskiej spółki miejskiej nadal nie mogą doczekać się zaległego wynagrodzenia. W ich obronie stanęła od początku Inicjatywa Pracownicza, która właśnie przygotowuje kolejne 15 pozwów. Usługi ochrony były organizowane przez firmę zewnętrzną Vision Group na zlecenie poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Obie spółki otrzymają pozwy wzywające do zapłaty.

200 tys. odszkodowania z tytułu utraconych zarobków

O taką kwotę będą starać się pracownicy, w których imieniu pozwy złoży OZZ Inicjatywa Pracownicza. 13 sierpnia 2020 roku na stronie IP możemy przeczytać o sukcesie pracowników – zapadły wtedy wyroki korzystne dla pracowników. Ustalono m.in., że pracodawcy mają zwrócić pracownikom należne wynagrodzenia w całości, łącznie z nadgodzinami, pracą w godzinach nocnych i ekwiwalentem za niewykorzystany urlop.

Związkowcy mimo to nie popadali w optymizm. Firma, która wygrała przetarg, czyli Vision Group, korzystała z usług firm agencji pracy tymczasowej (np. Caprea), które w opinii związku zawodowego istniały jednie na papierze. I rzeczywiście pracownicy nie doczekali się spełnienia ich roszczeń.

Jednocześnie sprawa była kierowana do prokuratury, ta natomiast śledztwa umarzała. Na wniosek poszkodowanych sądy zmuszały prokuraturę do kontynuowania pracy nad sprawą, jednak w dalszym ciągu wielokrotnie umarzano postępowanie.

Ochroniarski pomysł na biznes

Jak czytamy w innym tekście na stronie Inicjatywy Pracowniczej, zwyczaj zakładania różnych spółek ochroniarskich w tym agencji pracy tymczasowej, by następnie je zamykać i otwierać nowe to znana metoda uciekania od odpowiedzialności. Związkowcy wskazują także, na fakt że wiele firm ochroniarskich w kraju funkcjonuje na bazie byłych funkcjonariuszy resortów siłowych. To rodzi natychmiast podejrzenie o możliwości wykorzystywania swoich kontaktów i znajomości w celu umów ze spółkami samorządowymi i państwowymi, a także wiedzy jak wymknąć się systemowi prawa.

Przykład poznańskich pracowników ochrony nie jest jedyny – Inicjatywa Pracownicza zajmuje się także podobną sprawą z Warszawy.

Nowe pozwy w drodze

W pozwie osoby poszkodowane wskazały, że zatrudniono je przez nieuczciwe firmy, na zlecenie m.in. Vision Group, które następnie nie wypłaciły im wynagrodzenia i zniknęły. Teraz poszkodowani chcą domagać się odszkodowania od spółki korzystającej z tych efemerycznych agencji pracy tymczasowych oraz bezpośrednio od ZKZL. Winą poznańskiej instytucji ma być niedokładne i nierzetelne zbadanie warunków pracy na jej rzecz, a także niezwrócenie uwagi na fakt, że podobne sytuacje miały miejsce już wcześniej.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.