80. rocznica Bitwy pod Ewiną. Hołd dla bohaterów Armii Ludowej

Polska

Na zdjęciu widoczny jest pomnik upamiętniający partyzantów 3. Brygady Armii Ludowej im. generała Józefa Bema, walczących pod Ewiną. Na pierwszym planie znajdują się biało-czerwone wieńce złożone w hołdzie poległym żołnierzom. W tle widnieje baner z napisem „WIECZNA CHWAŁA ŻOŁNIERZOM I PARTYZANTOM” oraz hasłem „Ewina była, jest i będzie...”. Wysoki słup obok pomnika ma dodatkowy napis: „CHWAŁA BOJOWNIKOM O WOLNOŚĆ I DEMOKRACJĘ”. Sceneria otoczona jest drzewami, co podkreśla lokalizację w terenie leśnym, gdzie doszło do walk.

Archiwum własne

Obchody 80. rocznicy bitwy partyzanckiej, stoczonej z Niemcami przez III Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema w okolicy wioski Ewina nieopodal Radomska, odbyły się 8 września. Uroczystość miała miejsce przed pomnikiem postawionym w miejscu walk.

Kwiaty złożyli przedstawiciele organizacji kombatanckich, stowarzyszeń regionalnych, szkół, a także władz Radomska oraz centralnych. Obecni byli również politycy Lewicy, w tym poseł Tomasz Trela, oraz Michał Syska – zastępca szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu, Włodzimierz Czarzasty.



W ramach obchodów rocznicowych odbył się przegląd piosenki wojskowej i partyzanckiej. Lokalne chóry, w tym zespoły złożone z seniorów, odśpiewały pieśni partyzanckie. W uroczystości wzięli udział również rekonstruktorzy ułanów polskich z 1939 roku. Prezentowano pojazdy wojskowe, w tym te używane przez Wojsko Polskie na froncie wschodnim. Stowarzyszenie Historia Czerwona zaprezentowało na swoim stoisku uzbrojenie i wyposażenie partyzantów Armii Ludowej.

Podczas towarzyszącego uroczystościom pikniku lokalni producenci oferowali swoje wyroby. Poczęstunek dla uczestników przygotowały lokalne koła gospodyń wiejskich.



  • 12 września 1944 roku, III Brygada Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema stoczyła bój na śmierć i życie z Niemcami. Siły partyzanckie szacowano na 500-600 ludzi, natomiast niemieckie na ok. 6000 żołnierzy. Partyzantom udało się wyjść z okrążenia, nie zostali zniszczeni, a w warunkach partyzanckich to należy uznać za sukces. Wygląda na to, że była to największa bitwa partyzancka na ziemi łódzkiej – stwierdził Arkadiusz Ciach z Komitetu Organizacyjnego obchodów Bitwy pod Ewiną.

W przeszłości Instytut Pamięci Narodowej domagał się usunięcia pomnika bitwy pod Ewiną w ramach tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej. Nie doszło to do skutku ze względu na zdecydowaną postawę lokalnych mieszkańców oraz sprzeciw władz samorządowych. Obchody rocznicowe organizowane są od wielu lat i co roku gromadzą tłumy okolicznych mieszkańców.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.