Ambasada Palestyny zorganizowała Marsz Powrotu w Warszawie

Polska

fot. Tosia Merecz

W 75. rocznicę Nakby, miłośnicy wolności z różnych środowisk i ugrupowań zeszli się na ulicach Warszawy zrzeszeni na Marszu Powrotu, organizowanym przez Ambasadę Palestyny. W obliczu roszczeń izraelskiego okupanta względem terytorium Palestyny, uczestnicy uważali je za bezpodstawne i stanowczo sprzeciwiali się prześladowaniom Palestyńczyków.

Wczorajszy marsz na rzecz Palestyny w Warszawie przyciągnął wielu protestujących, którzy w trakcie całej demonstracji wyrażali swoje opinie, skandując wiele haseł dotyczących sprawy palestyńskiej. Wśród nich były: „Wolna Palestyna”, „Free Palestine”, „Niech Żyje Palestyna” oraz „Stop Apartheid”. Te hasła były wygłaszane głośno przez cały marsz i dawały wyraz determinacji manifestujących w walce o ochronę praw człowieka.



Rzecznik rządu palestyńskiego – Ibrahim Melhem zamieścił materiał wideo na swoim koncie na Facebooku, które odmalowywało warszawskie wydarzenie.

fot. Tymon Adamiak

W trakcie marszu słychać było rytm bębnów i gwizdków, które towarzyszyły protestującym. Pojawiały się również różne transparenty i tabliczki z napisami: „Stop izraelskim zbrodniom wojennym”, „Stop izraelskiej agresji na narodzie Palestyny w strefie Gazy!”, „Jerozolima jest wieczną stolicą Palestyny”, „Międzynarodowe podwójne standardy są haniebne”, „Jerozolima - Wieczna stolica państwa Palestyńskiego”, „Dość apartheidu Izraela, Wolna Palestyna!” czy „Precz z izraelską okupacją!”.

fot. Tymon Adamiak

Marsz zakończył się na Placu Zamkowym, gdzie odbyły się ostateczne przemówienia. Poza przedstawicielami organizacji palestyńskich, fundacji i stowarzyszeń, partii politycznych - obecna była też Pracownicza Demokracja. Wspominamy o niej tylko dlatego, ponieważ pojawiła się również na tegorocznych obchodach pierwszomajowych.

Najważniejsza była obecność Ambasadora Palestyny w Polsce Mahmouda Khalifa, który jest też dziekanem arabskiego korpusu dyplomatycznego w Polsce. Ambasador ukończył studia wyższe w Polsce, zdobywając jednocześnie wiedzę na temat naszego języka. Zawodowo jest dziennikarzem i pełnił funkcję ministra informacji Autonomii Palestyńskiej.

Ambasador Palestyny opowiedział o okrucieństwach, jakim na co dzień są narażeni Palestyńczycy ze strony Izraela oraz o ostatnim ataku rakietowym, w którym zginęło około 30 osób, w tym kobiety i dzieci. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na konieczność podjęcia działań w celu ochrony praw Palestyńczyków, którzy są pozbawiani swoich domów i traktowani w sposób niesprawiedliwy.



Następnie głos zabrał Maciej Konieczny - poseł partii Razem oraz współprzewodniczący parlamentarnej grupy zajmującej się stosunkami polsko-palestyńskimi. W swoim wystąpieniu podkreślił, że Izrael stosuje wobec Palestyńczyków podwójne standardy.

Opowiedział o konieczności wprowadzenia sankcji na Izrael, aby zmusić rząd Izraela do przestrzegania praw człowieka, a nie udawania, że nic się nie dzieje i robienia „business as usual” (czyli „wszystko po staremu”).

Skład zespołu Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej jest udostępniony publicznie, co umożliwia sprawdzenie, czy dany poseł, czy posłanka jest jego członkiem. Na Marszu Powrotu przedstawicielstwem Lewicy był Maciej Konieczny.

Nie udało się jednak ustalić, czy przedstawiciele pozostałych partii politycznych i inni członkowie Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej brali udział w tym wydarzeniu, ponieważ na ostatnich wpisach na ich kontach w mediach społecznościowych nie znaleziono informacji na ten temat.

Po przemówieniach - protestujący zaprezentowali tradycyjną choreografię tańca z Palestyny, a wydarzenie zakończyło się muzycznie. Wszyscy zgromadzeni na marszu, wyrażali swoje poparcie dla osób dotkniętych dyskryminacją, którzy zawsze walczyli o swoją wolność i suwerenność. Marsz Powrotu był kolejnym krokiem zmierzającym do zwalczania naruszeń praw Palestyńczyków i wyrażeniem poparcia dla ich nieustającej walki o godne życie w wolnej i niepodległej Palestynie.

Czytelniku! Nie przegap naszego następnego artykułu

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.