Amnesty International: Izrael tuszuje zbrodnie wojenne

Świat

FreePalestineRally / Flickr, autor: Elvert Barnes, licencja: CC BY-SA 2.0

W Strefie Gazy cywilom zaczyna brakować wody, jedzenia, a szpitale są cały czas bombardowane przez izraelskie wojska. Minister Zdrowia Palestyny podkreśla, że jest to największa katastrofa w historii Palestyny i świata.

Zaostrzenie represji wobec Palestyńczyków, bicie, tortury stało się powszechne

Władze izraelskie zaostrzyły stosowanie aresztów administracyjnych, arbitralnych aresztowań wobec Palestyńczyków na całym okupowanym Zachodnim Brzegu. Władze okupacyjne rozszerzyły środki nadzwyczajne, które ułatwiają nieludzkie traktowanie więźniów. W czwartek w oświadczeniu Ammensty International organizacja zajmująca się prawami człowieka napisała, że śledztwa w sprawie przypadków tortur i śmierci są tuszowane przez Izrael.

Istnieję setki zeznań zwolnionych więźniów, nagrania na których widać okrucieństwo wojsk izraelskich, które idealnie obrazują jak byli więźniowie byli traktowani przez wojska okupacyjne. Dochodziło do dotkliwych pobić, poniżania, w tym zmuszanie więźniów do całowania butów i śpiewania pieśni izraelskich.

„[...] Zeznania i nagrania wideo wskazują również na liczne przypadki tortur i innego złego traktowania przez siły izraelskie, w tym dotkliwe pobicia i celowe upokarzanie Palestyńczyków, którzy są przetrzymywani w tragicznych warunkach” – powiedziała Heba Morayef, Dyrektor Regionalna Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

Siły izraelskie bombardują celowo szpitale

Palestyńska minister zdrowia, dr Mai Alkaila, zaapelowała do zaprzestania masakr wymierzonych w szpitale i ich pacjentów oraz wszystkich pracowników medycznych. Zaznaczyła, że spośród 35 szpitali 20 całkowicie zaprzestało działalności i nie są już w stanie normalnie funkcjonować. Minister Zdrowia Palestyny Dr. Asharf Al-Qudra podkreślił, że działania wobec szpitali oznaczają decyzję o zabiciu tych, którzy się w nich znajdują, ponieważ ranni umierają teraz z powodu wyczerpania paliwa i środków medycznych.

Głos w sprawie katastrofy humanitarnej zabrał Międzynarodowy Komitet Czerwony Krzyża, który podkreślił, że cierpienia cywili w Strefie Gazy muszą się natychmiastowo skończyć. Jeżeli chodzi o izraelskie ataki na placówki medyczne w gazie, MKCK jest zdania, że muszą być za wszelką cenę chronione. W oświadczeniu organizacja napisała, że ludziom w Strefie Gazy brakuje żywności, wody i lekarstw, oraz apelują, aby dla cywilów była dostarczona pomoc humanitarna.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.