Będzie obywatelski projekt ustawy likwidujący zakaz handlu w niedziele

Polska

Piotr Szumlewicz / Facebook: Zwiazkowa Alternatywa

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa z liderem Piotrem Szumlewiczem, ogłaszają, że zgłoszą obywatelski projekt ustawy likwidującej zakaz handlu w niedzielę. Do tego będzie potrzeba jednak 100 tys. podpisów pod projektem

Ostre cięcie, czyli wyrzucenie zakazu handlu do kosza i szybki powrót do tego, co znamy przed 2018 roku, stopniowy powrót do poprzednich przepisów, a więc powolne i zaplanowane wyłączanie wybranych niedziel z zakazu handlu, czyli odwrotność tego, co następowało w latach 2018-2022 Gdy niedziel niehandlowych stale przybywało.

Ostatnim wariantem zaproponowanym przez Związkową Alternatywę jest otwarcie placówek handlowych w niedziele, jednak pracownicy dostaliby znacznie wyższe wynagrodzenia niż w dni powszednie. Aby obywatelski projekt ustawy został wcielony w życie, potrzebne będzie 100 tys. podpisów. Prawdopodobnie projekt w sejmie pojawi się tuż po wyborach, które tego roku wypadają jesienią.

Ustawę krytykuje NSZZ „Solidarność”

Dariusz Paczuski wiceprzewodniczący sekcji krajowej pracowników NSZZ „Solidarność” mówi, że pomysł wysunięty przez Związkową Alternatywę jest oderwany od rzeczywistości oraz nie odbyły się żadne konsultacje z pracownikami sieci sklepów. Podobnego zdania jest Maciej Ptaszyński wiceprezes i dyrektor generalny Izby Handlu. Przedstawiciele „Solidarności” zwracają również uwagę na to, że jeżeli trzeci wariant odnośnie do podwyżki pensji zostanie wcielony w życie, wielu instytucji nie będzie na to stać, w tym również szpitali.

Piotr Szumlewicz zauważa jednak, że branże wrażliwe społecznie są nadzorowane przez państwo i to ono powinno zatroszczyć się o wynagrodzenie w tych sektorach. Dodaje, że ustawa ograniczająca niedzielny handel nie przyniosła nic dobrego dla branży, a nawet pogorszyła sytuację właścicieli małych sklepów — klienci przestali odwiedzać w niedziele małe sklepy, gdyż większość ludzi robi większe zakupy w tygodniu w marketach i dyskontach.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.