Będzie zawieszenie broni w Palestynie? Warunkiem uwolnienie zakładników

Świat

Palestinians inspect the damage following an Israeli airstrike on the El-Remal aera in Gaza City on October 9, 2023. Israel continued to battle Hamas fighters on October 10 and massed tens of thousands of troops and heavy armour around the Gaza Strip after vowing a massive blow over the Palestinian militants' surprise attack. Photo by Naaman Omar apaimages

Pojawiły się (niepotwierdzone) doniesienia medialne o pięciodniowym zawieszeniu broni, rozpoczynającym się w poniedziałek 20 listopada o godz. 11 czasu lokalnego. Warunkiem miałoby być uwolnienie 50 zakładników przez Hamas.

IDF poczyniły znaczne postępy terytorialne (kolor fioletowy) w kierunku centrum miasta Gaza (kolor czerwony – tereny już zajęte przez IDF). Wynika to najprawdopodobniej z taktyki przyjętej przez siły palestyńskiej, która bazuje na zastawianiu zasadzek, zamiast utrzymywania i bronienia linii frontu. Jednocześnie, pojawiły się doniesienie o częściowym wycofywaniu się czołgów izraelskich z terenów miejskich na północ od miasta Gaza.Liczba ofiar cywilnych w Gazie przekroczyła 12 tysięcy. Misja terenowa WHO potwierdziła, że na skutek izraelskiego ataku na szpital al-Szifa, placówka nie jest już w stanie funkcjonować (brakuje wody, żywności, prądu, paliwa i środków medycznych), a jej pacjenci wymagają pilnej ewakuacji.

Siły zbrojne Jemenu, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią atakowania izraelskich statków, przejęły pływający pod banderą Bahamów samochodowiec Galaxy Carrier, będący współwłasnością izraelskiego biznesmena Abrahama Ungara. Aktualnie statek został doprowadzony do jemeńskiego portu w al-Hudajdzie, a jego załoga (wszyscy członkowie mają obywatelstwa nieizraelskie) jest przetrzymywana przez Jemen.Przejęty statek / Twitter

Na granicy libańsko-izraelskiej trwa wymiana ognia między IDF a siłami Hezbollahu – bombardowaniu poddawane są miejscowości po obu stronach granicy.Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.