Bielska fabryka silników spalinowych szykuje zwolnienia grupowe

Polska

Fabryka BMW, zdjęcie poglądowe / Flickr, autor: Automotive Rhythms, licencja: CC BY-NC-ND 2.0

Informacja o zwolnieniach grupowych w bielskiej fabryce FCA Powertrain pojawiła się 21 lutego na stronie związku zawodowego NSZZ Solidarność regionu Podbeskidzkiego. Spółka FCA Powertrain ma w planach zwolnienie 300 osób, w tym 290 pracujących bezpośrednio przy produkcji silników pośród 800-osobwej załogi. Zarząd fabryki FCA podjął rozmowę ze związkowcami NSZZ, spotkanie ma odbyć się w środę.

Co jest przyczyną planowanych zwolnień?

Głównym powodem tych działań są nowe normy emisji, które zostały eufemistycznie nazwane „zmianą w strukturze zatrudnienia”. Rezultatem było zapotrzebowanie na silniki spalinowe, co bezpośrednio skutkuje zakończenia przez FCA Powertrain Poland produkcji jednostek TwinAir oraz ograniczenie produkcji silników GSE i SDE.

Związki zawodowe o należnych odprawach

Pierwszą opcją będzie dotyczyć osób, które zdecydują się odejść z fabryki w Bielsku-Białej do innych zakładów grupy Stellantis. Druga opcja przewiduje dobrowolne odejście z pracy za porozumieniem stron. Przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność FCA Poland Wanda Stróżyk przekazała, że pracownicy, którzy skorzystaliby z pierwszej opcji, otrzymaliby odprawę w wysokości od 12 do 14 pensji, z kolei pracownicy, którzy dobrowolnie zrezygnują z pracy, otrzymaliby od 8 do 22, a nawet 24 miesięcznych wynagrodzeń.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.