BRICS się rozszerza

Świat

Państwa członkowskie i kandydaci do BRICS, źródło: peoplesdispatch.org

Do sojuszu gospodarczego BRICS, do którego obecnie należą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz RPA, od 1 stycznia przyszłego roku dołączy kolejnych 6 krajów z Ameryki Południowej, Afryki i Azji.

Głównym tematem szczytu obradującego w dniach 22-24 sierpnia w Johanesburgu (RPA) była współpraca z państwami afrykańskimi. Gospodarzem obrad był prezydent Cyril Ramaphosa. W spotkaniu uczestniczyli także prezydent Chin Xi Jinping, premier Indii Narendra Modi oraz prezydent Brazylii Lula da Silva. Federację Rosyjską reprezentował minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Prezydent Władimir Putin łączył się zdalnie z uczestnikami szczytu. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele 60 państw współpracujących.



Rozszerzenie

Najważniejszymi ustaleniami szczytu było rozszerzenie BRICS o nowe państwa. Do porozumienia zaproszono Argentynę, Egipt, Etiopię, Iran, Arabię Saudyjską oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ich akces do BRICS nastąpi 1 stycznia 2024 roku. Sekretarz Generalny Ligii Arabskiej Ahmed Aboul-Gheit pogratulował wchodzącym w skład Ligi Egiptowi, Arabii Saudyjskiej oraz ZEA zaproszenia do BRICS. Stwierdził, że odzwierciedla to wzrost znaczenia państw arabskich w międzynarodowych procesach decyzyjnych.

24 sierpnia wolę akcesu do BRICS ogłosił również prezydent Boliwii Luis Arce. „Boliwia dzieli z BRICS wspólną wizję porządku międzynarodowego opartego na równości, wzajemności, solidarności, inkluzji, konsensusie i wielostronnie korzystnej współpracy, a także respektowania swobody i samostanowienia.” oświadczył Arce. O udział w sojuszu stara się jeszcze kilkanaście państw, między innymi Bangladesz, Białoruś, Indonezja, Kazachstan, Kuba, Nigeria i Wietnam.

Po poszerzeniu składu BRICS będzie reprezentował 36% światowej gospodarki, 18% handlu międzynarodowego oraz 47% populacji. Dalszy rozwój sojuszu będzie się odbywał na podstawie konsensusu.

Uniezależnienie walutowe



Należące do BRICS państwa zapowiedziały zwiększenie użycia walut lokalnych w rozliczeniach międzynarodowych. Ich celem jest podważenie roli dolara amerykańskiego jako waluty międzynarodowej oraz uniezależnienie się od wahań jej kursów.

Sojusz prowadzi Bank Rozwoju BRICS udzielający pożyczek między innymi państwom rozwijającym się. Realizuje on obecnie ponad 50 projektów rozwojowych. Jego działania stanowią alternatywę dla prowadzonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz banki europejskie i północnoamerykańskie.

Postulaty

Uczestnicy szczytu podpisali wspólną deklarację, w której jako cel postawili sobie rozwój „inkluzywnego multilateralizmu”. Państwa członkowskie mają wprowadzić zalecenia do banków centralnych aby poszukały sposobów na zwiększenie udziału walut lokalnych w handlu międzynarodowym. W przyszłym roku na szczycie, który ma obradować w Rosji, zostaną przedstawione efekty tych działań.

Postulowano demokratyzację Organizacji Narodów Zjednoczonych, a w szczególności Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wezwano do przestrzegania w stosunkach międzynarodowych Karty Narodów Zjednoczonych. Zwrócono również uwagę, że państwa rozwijające się, w tym afrykańskie, nie są traktowane równorzędnie głównie przez Stany Zjednoczone, podważające zasady Światowej Organizacji Handlu, gdy nie są one dla nich wygodne.



Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.