Polscy pracownicy nie są zadowoleni z otrzymywanych wynagrodzeń. Jak wskazują, rosnące koszty życia są tego główną przyczyną. Jedną z metod zwiększenia swojej pensji jest próba negocjacji z pracodawcą o podwyżkę.
Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu bieżącego roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 10,8%. Towary podrożały o 10,6%, a usługi o 11,3%. Ceny żywności w lipcu br. były wyższe niż rok wcześniej o 15,6% (w czerwcu br. ich wzrost wyniósł 17,7%).
Natomiast, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu bieżącego roku wyniosło 7333,73 zł brutto. Choć inflacja spadła do 10,1 proc. w sierpniu bieżącego roku, znaczna część polskich pracowników odczuwa na swych barkach ciężar inflacji oraz spadek realnej płacy roboczej.
Serwis Pracuj.pl przeprowadził badanie na próbie 1470 Polaków zróżnicowanych pod kątem wieku, płci i miejsca zamieszkania. Jak wskazują, duża część polskich pracowników deklaruje niezadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia. Główną przyczyną, jest oczywiście inflacja, która wpłynęła na wzrost cen większości towarów pierwszej potrzeby.
Z badania wynika:
- 40 proc. mężczyzn i 51 proc. kobiet deklaruje, że obecna pensja nie zapewnia im bezpieczeństwa;
- 56 proc. respondentów starało się o podwyżkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy (od badania); co pozytywne, rozmowy o podniesieniu wynagrodzenia najczęściej kończyły się sukcesem;
- 72 proc. respondentów jako uzasadnienie dla prośby o podwyżkę podało inflację;
- Tylko 4 na 10 badanych zna zasady, na jakich przyznaje się podwyżki w ich firmie.
Głównym niezadowoleniem jest brak wzrostu pensji przy wzroście inflacji (64% ankietowanych) oraz niewystarczające środki na oszczędzanie na przyszłość (49%). 34% kobiet i 25% mężczyzn deklaruje, że ich płace są niewystarczające, aby zadbać o codzienne potrzeby życiowe. Z badania wynika, że 1/2 badanych udała się z prośbą o podwyżkę do pracodawcy.
34% badanych otrzymało podwyżkę od pracodawcy, jednak miała zostać ona przyznana dopiero po jakimś czasie od rozmów z pracodawcą. 30% przyznano podwyżkę tuż po najbliższej wypłacie. 19%, musiało zmierzyć się odmową przyznania podwyżki. Według tych osób pracodawca nie chciał wręczyć im podwyżki, podając mnóstwo argumentów, co musiałoby się zdarzyć, aby taka podwyżka została przyznana w przyszłości. Z kolei 17% pracowników zetknęło się z odmową bez podania przyczyn.
Podziel się swoją opinią!
Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.
0 Komentarzy
Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.