Dane Eurostatu nie zaskakują i prezentują wzrost w liczbie młodych Polaków nadal mieszkających z rodzicami. O własne mieszkanie jest co raz trudniej w obliczu kryzysu najpierw związanego z pandemią COVID-19 a później wojną na Ukrainie. Programy rządowe są nieefektywne i nieskuteczne.
Aż 64,2% młodych Polaków w wieku 18-34 mieszka z rodzicami – czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego na bazie danych Eurostatu. Jest to wzrost w porównaniu do lat wcześniejszych. W 2020 było to 58,9%. Chociaż niektórzy eksperci wskazują, że w krajach takich jak Polska czy Włochy młodzi częściej decydują się na pozostanie z rodzicami, niż w krajach Skandynawskich, to jednak obserwujemy duży wzrost. W przypadku młodych Polaków w wieku 18-29, według danych EU-SILC, z rodzicami pozostaje 74% z nich.
Z pewnością wpływ na to mają dwie przyczyny, czyli wzrastająca cena mieszkań oraz wzrost stóp procentowych. Dane zaprezentowane przez PIE dotyczą roku 2021, a w 2022 roku ceny mieszkań wzrosły jeszcze bardziej, nawet o 14,92% w III kwartale roku. Miniony właśnie rok to również dalszy wzrost stóp procentowych, które zwiększają oprocentowania kredytów. W takiej sytuacji spada zdolność kredytowa czyli możliwość finansowania zakupu przez Bank.
Można się więc spodziewać, że w 2022 roku jeszcze większa liczba młodych ludzi pozostanie w mieszkaniu rodziców.
Podziel się swoją opinią!
Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.
0 Komentarzy
Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.