Druga największa komisja sejmowa nie zbiera się – nowe standardy Hołowni?

Polityka

fot. Piotr Tracz/Kancelaria Sejmu

W dniu 21 listopada 2023 roku odbyło się ważne posiedzenie Sejmu, na którym ogłoszono zebranie wszystkich komisji sejmowych w celu wybrania ich przewodniczących. Wśród licznych komisji, które miały się spotkać tego dnia, zauważalna była nieobecność czterech sejmowych komisji stałych.

Przypominamy, że Sejm podjął tego dnia uchwałę w sprawie wyboru składów osobowych stałych komisji sejmowych. Dzień wcześniej Prezydium Sejmu przedstawiło wniosek w sprawie wyboru składów osobowych stałych komisji sejmowych.

Marszałek Szymon Hołownia na porannej konferencji prasowej stwierdził, że po południu odbędą się posiedzenia wszystkich sejmowych komisji, by doprowadzić do ich inauguracji: „Po południu natomiast ja i wicemarszałkowie będziemy uczestniczyli w posiedzeniach wszystkich sejmowych komisji, inaugurując je, doprowadzając do wyborów prezydiów, doprowadzając do ich ukonstytuowania się” - tak się jednak nie stało.

fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

Nie zebrały się komisje stałe do Spraw Petycji (PET), Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK), Polityki Społecznej i Rodziny (PSR), Ustawodawstwa (UST). To niewątpliwie budzi kontrowersje dotyczące efektywności funkcjonowania struktur w nowej kadencji Sejmu.

Harmonogram sejmowy ze strony internetowej parlamentu potwierdza, że nie ma również zaplanowanych inauguracyjnych posiedzeń tych komisji na 22 i 28 listopada.

Ostatnie posiedzenie komisji odbyło się o godzinie 19:35 - przeciętne inauguracyjne posiedzenie komisji stałej mogło trwać w tym dniu od 15 do 30 minut maksymalnie.

Ostatnie zakończono o godzinie 19:47, co naszym zdaniem nie stanowi usprawiedliwienia do niezorganizowania kolejnego patrząc na godziny prac posłów w poprzedniej kadencji Sejmu.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny to druga pod względem wielkości sejmowa komisja stała, która ma 36 członków. Największa sejmowa komisja stała to Komisja Finansów Publicznych, która posiada 39 członków. Najmniej członków ma Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, liczy 14 osób.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma za zadanie zajmować się kluczowymi kwestiami kształtowania polityki społecznej państwa. Jej obszar działania obejmuje ochronę pracowników, analizę systemu płac, walkę z bezrobociem, rozwiązywanie problemów społecznych, ubezpieczenia społeczne, świadczenia socjalne, wsparcie pomocą społeczną, sprawy mieszkaniowe, kombatantów oraz ustawy regulujące funkcjonowanie rodzin.

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.