Dwa i pół miliona bezdomnych dzieci w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone

Homeless man in NYC / Wikimedia Commons, autor: Linda Fletcher, licencja: CC BY-SA 4.0

Według amerykańskiego Departamentu Edukacji, szkoły publiczne w całych Stanach Zjednoczonych odkryły, że około miliona dzieci doświadcza bezdomności. W rzeczywistości problem bezdomności w Stanach Zjednoczonych jest dużo większy.

Ogólnokrajowy sondaż z 2022 roku wykazał, że w USA jest na chwilę obecną 2,5 miliona bezdomnych dzieci. Statystyka ta oznacza, że co roku 1 na 30 dzieci w kraju doświadcza bezdomności. Stany Zjednoczone nie odnotowały wielkiego sukcesu od roku 1996, gdzie żyło 5,5 miliona dzieci egzystujących w skrajnym ubóstwie, z czego około milion żyło na ulicach. Choć liczba przeraża, to badacze twierdzą, że w rzeczywistości liczby są znacznie wyższe, a samo zaniżanie ma wynikać z braku rozpoznawania bezdomnych dzieci i młodzieży przez personel szkoły/przedszkola.

Jak mówi Barbara Duffelt, dyrektor wykonawczy SchoolHouse Connection – „Większość bezdomnych rodzin i młodzieży nie przebywa w schroniskach, nie przebywa na ulicach, przemieszcza się z miejsca na miejsce. Identyfikacja jest bardzo ważna, ponieważ jeśli nie wiemy, kto doświadcza bezdomności, nie możemy upewnić się, że mają potrzebne zasoby”.

Brak wsparcia dla najuboższych

Eksperci zaznaczają, że w USA bezdomne dzieci są najbiedniejsze ze wszystkich krajów rozwiniętych, a powodem tego są mniej hojne programy socjalne, przepaść między bogatymi a biednymi oraz duża liczba ubogich imigrantów. Dla porównania problem bezdomności dzieci nie dotyka takich państw jak Finlandia, gdzie zastosowany model obejmował podwyższenie funduszów na opiekę społeczną, służbę zdrowia i obowiązek zapewnienia godnego domu każdemu bezdomnemu.

Bezdomne dzieci najczęściej pochodzą z rodzin ubogich, gdzie nadużywa się alkoholu, gdzie panuje bezrobocie lub i sami rodzice zostali postawieni przed faktem bezdomności. Takie dzieci najczęściej mieszkają w schroniskach dla bezdomnych, w domach samotnej matki lub w opuszczonych budynkach. Są odcięte od normalności, często dopuszczają się kradzieży lub są wykorzystywane seksualne.

Obecnie największy problem z bezdomnością wśród dzieci ma Ameryka Łacińska, Indie oraz Europa Wschodnia. Jak pisze Children and Youth in Care: „Niestabilne przemiany polityczne, takie jak koniec komunizmu w Europie Wschodniej, spowodowały bezprecedensowy wzrost liczby dzieci ulicy z powodu niewystarczającego zabezpieczenia społecznego dla biednych i tych, którzy wcześniej byli wspierani przez państwo.”

Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.