Fala upałów w Indiach. Pracownicy Amazona z ograniczonym dostępem do wody

Świat

Magazyn Amazon / Flickr, autor: Xabier Cid, licencja: CC BY-SA 2.0

W Indiach obecnie trwają historyczne fale upałów, w wyniku których zmarło już ponad sto osób. Pracownicy Amazona w Indiach alarmują, że zostali zmuszeni do pracy bez przerw na nawodnienie oraz zaspokojenie potrzeb fizjologicznych. Ich walka o humanitarne warunki pracy nie tylko zyskała rozgłos ale także przyciągnęła uwagę indyjskiego rzecznika praw człowieka. Rzecznik oficjalnie zwrócił się do rządu o zbadanie tych doniesień, co może doprowadzić do dochodzenia w sprawie łamania praw pracowniczych w indyjskich magazynach Amazona.

Stanowisko firmy



Amazon odpowiedział na te zarzuty, twierdząc, że dobro i zdrowie ich pracowników są priorytetem firmy. W oficjalnym oświadczeniu firma zapewniła, że dostarcza odpowiednią ilość wody, zapewnia miejsca do schłodzenia oraz regularnie zaplanowane przerwy, a także dodatkowe przerwy w przypadku ekstremalnie wysokich temperatur. Mimo to, doniesienia pracowników i reakcje opinii publicznej informują o sytuacji zupełnie odmiennej, oraz że podjęte środki mogą być niewystarczające lub niewłaściwie egzekwowane.

Skandaliczne warunki opisał Independent, powołując się na doniesienia pracowników. Ci ujawniają, że mieli pracować bez przerw na toaletę i picie, dopóki nie osiągną „targetu”. Amazon odpowiedział, że ich magazyny mają odpowiednią klimatyzację oraz wiatraki — pracownicy dla Independent powiedzieli jednak, że ich wpływ jest minimalny, a podczas pracy panuje temperatura 30-35 C. Pracownicy, którzy zrobili sobie przerwę ze względu na upał, otrzymali paracetamol i musieli wrócić do pracy.

Tak ciężkie warunki pracy mają szczególnie nasilać się podczas okresów, gdy menadżerowie szczególnie naciskają, na osiągniecie odpowiedniego wyniku całego magazynu. Wtedy ma dochodzić do największej ilości naruszeń, jak brak możliwości skorzystania z toalety czy skorzystania z dyspozytora z wodą.



Amazon regularnie łamie prawo pracy

Jest to kolejny raz, kiedy Amazon znalazł się w centrum krytyki dotyczącej warunków pracy. W innych miejscach na świecie, takich jak Wielka Brytania, pracownicy wielokrotnie strajkowali, domagając się lepszych warunków pracy w magazynach. W USA firma otrzymała grzywnę w wysokości 5,9 miliona dolarów za nieprzestrzeganie standardów produktywności, co również wywołało kontrowersje związane z polityką pracy Amazona.

W internecie pojawiła się petycja, której celem jest poprawa warunków pracy pracowników Amazona podczas upałów. Stowarzyszenie Pracowników Amazon India (AIWA) przedstawiło postulaty obejmujące ośmiogodzinnego dnia pracy, dostępu do odpowiednich urządzeń i szkoleń w celu ochrony pracowników przed upałami, a także odszkodowania dla pracowników, którzy ucierpieli w wyniku wypadków przy pracy. Pracownicy walczą także o wzrost wynagrodzenia do kwoty 25 000 RS (około 1208,85 zł).



Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


2 Komentarzy

Krzysztof Gość

2024-06-28 13:44

Taak pamiętam tą firme. Normy nie do uniesienia i naliczane inaczej dla znajomych managerów a inaczej dla zwykłych albo nawet inaczej dla tych co podpadli. Niech wypierdala.

hm Gość

2024-06-26 19:47

Ktoś się chyba przegrzał... "postulaty obejmujące ośmiogodzinnego dnia pracy"