Firmy od dowozu jedzenia omijają polskie prawo pracy oraz nie płacą podatków

Polska

Food delivery driver in car / Wikimedia Commons, autor: Meanwell Packaging, licencja: cc-by-2.0

Kurierzy zrzeszeni w OPZZ Konfederacja Pracy stworzyli Manifest, w sprawie regulacji warunków pracy w branży platformowej.

O strajku kurierów już pisaliśmy. Nasuwa się nam teraz pytanie, jak potoczy się dalej sytuacja i czy kurierzy z innych korporacji będą zmuszeni podjąć takie same kroki jak kurierzy z Pyszne.pl?„Komisja europejska podaje, że nawet 41 procent czasu pracy w branży platformowej jest nieopłacane, a 55 procent pracowników otrzymuje wynagrodzenie poniżej minimalnej krajowej” Pojawia się obawa wśród pracowników, że w takie korporacje jak Uber, Glovo, Wolt będą awangardą wśród śmieciowych umów na polskim rynku pracy. Co to oznacza model platformowy dla pracowników i pracownic? Oznacza to m.in.: brak prawa do uzwiązkowienia, stałej stawki godzinowej, stałej liczby godzin pracy czy przewidywalności wynagrodzenia, a także niższą emeryturę w przyszłości.

Nieprzestrzeganie, omijanie podstawowych praw pracowniczych odbywa się wraz z coraz to agresywniejszą konkurencją wśród wielkich korporacji, w manifeście kurierów czytamy:

„Wytwarza się presję, która prowadzi do obniżania standardów pracy u lepszych pracodawców oraz stwarza precedens do zaniżania warunków w innych branżach. Przez agresywną konkurencję i zaniżanie płacy platformy dążą do monopolizacji rynku i wyparcia innych firm”.

Jak wskazują związkowcy, konkurują ze sobą nie tylko właściciele wielkich firm, lecz zjawisko te występuję między pracownikami i pracownicami tej samej firmy. Mianowicie, w aplikacjach platformowych pracownicy nie mają stuprocentowej gwarancji dostępności zleceń.

„Wytwarza to sytuację, w której najgorzej sytuowanym pracownikom z minuty na minutę realnie odmawia się pracy. Spędzają oni czas w stanie gotowości bez przysługującej im płacy. Uważamy, że przyzwolenie na taki model organizacji stosunków zatrudnienia podważa obowiązywanie w Polsce części praw obywatelskich„- wyjaśniają związkowcy.Większość korporacji, które są w branży platformowej, omija wszelkie obowiązki podatkowe i ubezpieczeniowe. De facto jest to na nie korzyść dla pracowników, większość z nich jest pozbawiona wszelkich ubezpieczeń społecznych, a korporacje pozbywają się odpowiedzialności za pracujących i ich wynagrodzenia.

Związkowcy zauważają, że wśród pracowników panuje skrajna indywidualizacja. Choć w reklamach kreuje się kurierów jako pojedynczych mikroprzedsiębiorców, rzeczywistość w rezultacie jest o wiele inna. Dla pracowników branży platformowej zrzeszanie się w związki zawodowe jest utrudnione, a nawet gdyby zostałby utworzony takowy związek, natychmiast by był zwalczany przez zarząd firmy.

Jakich zmian chcą kurierzy w pracy platformowej?

  1. Zapewnienia stabilności zarobków:
  2. Skończenia z promocją pracy ponad siły,
  3. Zagwarantowania praw związkowych,
  4. Zagwarantowania prawa do płatnego urlopu,
  5. Wprowadzenie rozwiązań gwarantujących przejrzystość stosowanych przez platformy algorytmów,Podziel się swoją opinią!

Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.


0 Komentarzy

Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.