Przeciętna powierzchnia mieszkalna na osobę w Polsce według danych GUS z 2022 roku wynosi 30,8 m2. Ile to w przypadku posłów na sejm? Tej sprawie przyjrzał się Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Przygotowany przez niego raport zawiera informacje o posiadanych mieszkaniach i nieruchomościach poszczególnych parlamentarzystów w podziale na kluby poselskie.
Jak podkreśla się w raporcie, dane mogą być niepełne, gdyż nie uwzględniają majątku, który mógł zostać przepisany na najbliższą rodzinę posła np. małżonkę czy małżonka. Rekordziści to między innymi Małgorzata Niemczyk (PO) posiadająca 10 mieszkań, która zadeklarowała zakup dwóch kolejnych oraz ex aequo z tego samego klubu Robert Kropiwnicki posiadający również 10 mieszkań.
52 z 460 posłów zadeklarowało brak jakiejkolwiek nieruchomości mieszkalnej, natomiast 164 posiadają więcej niż jedną, a 23 cztery i więcej.
Autorzy raportu podkreślają, że sytuacja posłów odbiega od tej występującej w społeczeństwie, a to może wpływać na niechęć do wprowadzania prawodawstwa mającego polepszyć warunki mieszkaniowe reszty Polaków. Zapytany autor raportu Piotr Ciszewski odpowiada Faktom i Analizom:
„Posłowie właściciele wielu mieszkań nie są skłonni do rozwiązywania problemów z drogimi mieszkaniami i najmem. Obecna sytuacja jest dla nich korzystna, bo na niej zarabiają. Z tego samego powodu nie zagłosują za ograniczeniem spekulacji mieszkaniowych czy wprowadzeniem podatku katastralnego. Ich byt określa świadomość. Bez względu na barwy polityczne reprezentują kamieniczników, a nie lokatorów.„
Raport dostępny jest tutaj.
Podziel się swoją opinią!
Pamiętaj o tym, by zachować się kulturalnie dyskutując z innymi czytelnikami.
0 Komentarzy
Bądź pierwszy! Zostaw swój komentarz pod tym artykułem.